Serwis Airbnb od niemal dziesięciu lat daje swoim użytkownikom możliwość spędzenia wakacji w wyjątkowych zakątkach świata, zaś dla osób oferujących noclegi stanowi możliwość dodatkowego zarobku. W Airbnb dostępne są zarówno całe mieszkania, jak i pokoje, a nawet pokoje dzielone, które można wynajmować wraz z innymi turystami. Wszystkie oferty noclegów w Airbnb są ofertami bezpośrednimi, pochodzącymi od właścicieli wynajmowanych nieruchomości czy pokojów.

Dlaczego warto skorzystać z Airbnb?

Tanie noclegi stanowią główny powód, dla którego użytkownicy wybierają Airbnb. W wielu przypadkach noclegi oferowane są w niezwykłych miejscach, zaś sami goście mogą wypoczywać zarówno w zamkach czy pałacach, jak i w igloo, jeśli ich destynacja wiąże się z okołobiegunowymi okolicami. Niskie ceny wynajmu, obowiązujące w Airbnb, można dodatkowo obniżyć sięgając po kupon Airbnb, który obniża wartość usługi noclegowej o kolejne kilkadziesiąt (a nawet sto) złotych.

kupon Airbnb

Airbnb to jednocześnie gwarancja bezpieczeństwa usługi dzięki rozbudowanemu systemowi ocen, jakim podlegają gospodarze, oferowane przez nich miejsca noclegowe, ale i sami goście. Przy zakładaniu konta serwis Airbnb kładzie duży nacisk na weryfikację użytkowników, którzy muszą spełnić szereg wymogów, obejmujących m. in. konieczność przedstawienia dokumentu tożsamości, czy połączenia kont z mediów społecznościowych z kontem na Airbnb.

Ile to kosztuje?

Oczywiście usługi Airbnb nie są dostępne za darmo, przy czym serwis pobiera opłaty serwisowe zarówno od gospodarzy, jak i od gości, różnicując jednak wysokość tych opłat. Większość gości ma potrącaną opłatę w wysokości 3%, która jest naliczana od każdej wykorzystanej rezerwacji. Wysokość tej opłaty może wzrosnąć do 5%, jeśli gospodarz wybierze określone zasady anulowania rezerwacji. Opłata serwisowa Airbnb pobierana jest również od gości, którzy płacą 6-12% liczonej od całkowitej kwoty za zakwaterowanie, która również jest uzależniona od różnych parametrów związanych z rezerwacją. Gospodarze oprócz samych noclegów mogą także zorganizować dodatkowe atrakcje dla swoich gości. Za takie atrakcje Airbnb pobiera 20% prowizji od gospodarza, natomiast sam gość obecnie nie ponosi w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów. Przy opłatach serwisowych należy również pamiętać o lokalnych podatkach, które serwis także doliczy do końcowej opłaty. W większości krajów na cenę końcową wpływa stawka podatku VAT.

Bezpieczny sposób na tanie wakacje?

Noclegi oferowane w Airbnb mogą stanowić tańszą alternatywę dla noclegów oferowanych przez hotele czy pensjonaty. Jednocześnie serwis Airbnb bardzo dba o bezpieczeństwo dokonywanych transakcji udostępniając platformę do kontaktów pomiędzy gościem a gospodarzem oraz do dokonywania płatności. Gospodarze są również zabezpieczeni na wypadek zniszczenia mienia przez gości, choć jednocześnie serwis rekomenduje, aby zarówno gospodarz, jak i gość wynajmujący pokój dodatkowo się ubezpieczyli na czas realizowania usługi. Kolejnym elementem zabezpieczającym jest konieczność przedstawienia dokumentu tożsamości.

Gotowy na przygodę z Airbnb?

Przeglądać oferty można bez rejestracji w Airbnb, jednak założenie konta w tym serwisie daje dodatkowe możliwości przyszłemu gościowi. Można na przykład tworzyć swoje listy życzeń, czyli miejsca, które stanowią korzystną ofertę. Dzięki rejestracji w Airbnb można też komunikować się z gospodarzami. To bardzo ważne, bo każda rezerwacja w Airbnb powinna zostać poprzedzona kontaktem w celu uzgodnienia warunków lub dopytania o szczegóły oferty. Jeżeli masz konto na Facebooku to możesz zalogować się właśnie przez to konto. Jeśli nie to nic straconego, proces rejestracji w Airbnb jest bardzo prosty i bezproblemowy. Po krótkiej chwili można w końcu przeglądać oferty i dokonywać rezerwacji. Pamiętaj, że wykorzystując kupon Airbnb dostajesz na starcie pewną kwotę do wykorzystania przy pierwszej rezerwacji. Na chwilę obecną kupon Airbnb ma wartość 100 zł. Gotowy do pierwszej podróży z Airbnb? Ja czekam na następną okazję, bo z Airbnb korzystałem już kilka razy.