Badania przeprowadzone na terenie całej Polski mogą być szokujące! Większość mieszkańców naszego kraju ma problemy z wysokim stopniem twardości wody i często go bagatelizuje! Dlaczego warto walczyć z nieodpowiednimi parametrami wody?

Czym jest twarda woda?

Jak już wspomnieliśmy we wprowadzeniu, obecnie nadal niewielka grupa osób ma pojęcie, czym jest właściwie twarda woda, nie mówiąc nic o świadomości skutków zniszczeń, jakie wywołuje w gospodarstwie domowym.

Najprościej tłumacząc ten problem można powiedzieć, że twarda woda to taka, która posiada duże stężenie jonów wapnia i magnezu. Im jest ich więcej, tym wyższy stopień twardości. Oczywiście oprócz tych substancji na twardość wody ma wpływ także szereg innych.

Warto pamiętać, że im wyższy stopień twardości wody, tym większe napięcie powierzchniowe. Przez to trudniej zmywa się wszelkiego rodzaju detergenty, kosmetyki, substancje czyszczące.

Co powoduje twarda woda?

Stosowanie twardej wody na szczęście nie ma znaczącego wpływu na nasze zdrowie. Więc dlaczego warto ją likwidować?

Głównie ze względu na domowe instalacje wodne i grzewcze. Taki sam osad, jaki możemy znaleźć na dnie czajnika, odkłada się także w rurach, kotłach grzewczych, bojlerach i wielu innych częściach. Może dochodzić do awarii, które są kosztowne do usunięcia, zmniejsza się także wydajność instalacji, a wzrastają koszty jej eksploatacji. Wielu producentów kotłów grzewczych zaznacza w warunkach gwarancyjnych, że reklamacja zostanie przyjęta pod warunkiem, że w domu stosuje się miękką wodę.

Oprócz tego woda o wysokim stopniu twardości ma znaczący wpływ na żywotność i działanie urządzeń AGD takich jak pralki i zmywarki. Często głównym winowajcą ich awarii jest osad, który w nadmiarze gromadzi się na najważniejszych częściach.

Używając twardej wody możemy zauważyć osad na naczyniach, oleiste plamy na gorących napojach, pranie, które będzie szorstkie i nieprzyjemne w dotyku, ciężki do usunięcia osad na łazienkowej armaturze, smugi na oknach oraz wiele, wiele innych nieprzyjemności.

Jak zbadać stopień twardości wody w domu?

Twardość wody można zbadać samodzielnie. Nie jest to skomplikowany proces. Do badania wystarczy użyć kropelkowego testera wody. Próbka pobrana do badania po dodawaniu kropelek testera będzie zmieniała kolor. Na podstawie tego, ile kropelek będziemy potrzebować do zabarwienia wody można będzie ocenić wysokość stopnia twardości.

Jeśli istnieje obawa, że twardość wody to nie jedyny problem, wtedy warto oddać próbkę do badania w zakładzie epistemologiczno-sanitarnym lub prywatnym laboratorium.

Dlaczego stosowanie miękkiej wody to dobry pomysł?

Miękka woda to bardzo dobre rozwiązanie, w które warto zainwestować. Przede wszystkim instalacje grzewcze i hydrauliczne będą wreszcie odpowiednio chronione przed osadem, ponieważ miękka woda nie pozostawia go po sobie.

Naczynia będą lśniły, herbaty i kawy będą wyglądały cudownie, tkaniny po praniu będą miękkie i pachnące, wreszcie skończy się problem smug i zacieków na szybach, podłogach i lakierze samochodowym. Spadnie zużycie środków chemicznych (proszków, płynów do płukania, detergentów) oraz kosmetyków. Nie trzeba będzie poświęcać tyle czasu na sprzątanie, a będzie można go zapełnić dobrą książką lub spotkaniami z najbliższymi.

Jak uzyskać miękką wodę?

Popularnym sposobem na uzyskanie miękkiej wody jest zastosowanie profesjonalnego urządzenia filtracyjnego, którym jest zmiękczacz wody. Te produkty są w stanie poradzić sobie z nawet najbardziej dotkliwym problemem. W dodatku nie wymagają wiele uwagi użytkownika. Wystarczy tylko co jakiś czasu uzupełniać zbiornik na sól regeneracyjną.

Jeśli chodzi o polecane przez użytkowników produkty, to najlepszą opinią cieszą się zmiękczacze wody polskiej marki Ecoperla, takie jak chociażby Ecoperla Toro, Ecoperla Slimline oraz Ecoperla Softower.

Najważniejsze informacje dotyczące problemu twardej wody doskonale ilustruje poniższa infografika:

Problem wysokiego stopnia twardości wody w Polsce