Skoro już tu jesteś to zapewne należysz do grupy świadomych klientów, wiedzących jakie zalety ma miękka woda oraz jakie zagrożenia oraz problemy stwarza twarda woda. Prawdopodobnie nie wiesz jednak w jaki sposób problem twardej wody rozwiązać.

UWAGA! W związku z dużą liczbą zgłoszeń reklamacyjnych od użytkowników zmiękczaczy wody Denver oraz WaterMark pojawiających się w ostatnim okresie, przed ostatecznym wyborem tego urządzenia zachęcamy do zapoznania się z ofertą zmiękczaczy wody marki Ecoperla oraz Pentair.

Zmiękczacz Denver Plus 30

Zmiękczacz Denver Plus 30

Najlepszym wyjściem w przypadku mieszkania w domu jednorodzinnym jest zakup centralnego zmiękczacza wody. Polacy coraz chętniej sięgają po to rozwiązanie. Urządzenie tego typu nie kosztuje już bowiem fortuny. Porządny zmiękczacz wody można nabyć za niewiele ponad 3 tysiące złotych. To niewielka kwota za miękkie włosy, naturalnie nawilżoną skórę, mniejsze opłaty za ogrzewanie oraz oszczędność na środkach chemicznych. Bardzo wielu Polaków tak uważa, stąd rosnące w dużym tempie zainteresowanie kompaktowymi zmiękczaczami wody.

Wróćmy teraz do samego wyboru urządzenia zmiękczającego wodę. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań konkurencyjnych, jednak nie bez powodu statusem bestsellera cieszą się ostatnio dwa produkty. Chodzi konkretnie o kompaktowy zmiękczacz wody Denver Plus 30, czyli absolutny hit wśród kompaktowych urządzeń zmiękczających wodę. Drugim bestsellerem jest kompaktowy zmiękczacz wody WaterMark 30, stanowiący nieco bardziej zaawansowaną i wydajną, ale też droższą alternatywę dla popularnego zmiękczacza Denver Plus 30. Oba urządzenia przeznaczone są do pracy w domach jednorodzinnych z 3-4 mieszkańcami.

Zmiękczacz WaterMark 30

Zmiękczacz WaterMark 30

Gama zmiękczaczy wody z serii Denver oraz WaterMark nie kończy się jedynie na wspomnianych już modelach, choć są to zdecydowanie najbardziej popularne filtry centralne zmiękczające wodę produkowane przez firmę Puricom. Zarówno zmiękczacz wody Denver Plus 30, jak i WaterMark 30 charakteryzują się pojemnością 30 litrów, czyli dokładnie tyle wynosi ilość złoża zmiękczającego. Nie oznacza to jednak, że oba urządzenia zmiękczają wodę tak samo szybko. Wydajność tańszego modelu to 1,8 m3/h, droższy WaterMark 30 może pochwalić się wydajnością 2,1 m3/h. Nie jest to duża różnica, ale dla niektórych stanowi wystarczający argument, by wybrać model droższy, wyposażony w kilka dodatkowych funkcjonalności, jak choćby tryb wakacyjny.

Do wyboru mamy jeszcze zmiękczacz wody Denver Plus 6 o pojemności jedynie 6 litrów i wydajności 0,4 m3/h. To miniaturowe urządzenie przeznaczone jest dla 1 lub 2 osób. Gabaryty zmiękczacza umożliwiają montaż w bardzo małych i ciasnych pomieszczeniach, jednak zakup tego modelu zaleca się jedynie w przypadku braku możliwości instalacji większych wersji. Cena jest nieznacznie niższa od pośredniej 15-tki. Pomiędzy małym Denverem Plus 6 i bestsellerem Denver Plus 30 jest jeszcze zmiękczacz wody Denver Plus 15. To model pośredni o pojemności 15 litrów i wydajności 1 m3/h. Wysokość urządzenia zbliżona jest do flagowej 30-tki. Wymiary różnią się natomiast co do szerokości i głębokości. Tu różnica jest zauważalna, choć mimo wszystko na tyle niewielka, że niemal każdy wybiera większy, niemal dwukrotnie wydajniejszy i nieznacznie droższy zmiękczacz wody Denver Plus 30.

Zmiękczacz WaterMark 12

Zmiękczacz WaterMark 12

Seria urządzeń zmiękczających WaterMark jest nieco uboższa. Mamy w niej bowiem wspomniany już zmiękczacz wody WaterMark 30 oraz mniejszy model WaterMark 12. To właśnie jego zaleca się w przypadku ograniczonego miejsca przeznaczonego na montaż. Zmiękczacz wody WaterMark 12 charakteryzuje się pojemnością 12 litrów oraz wydajnością 0,9 m3/h, czyli jest niemal tak samo wydajny jak znacznie większy zmiękczacz Denver Plus 15. Skoro więc ograniczeniem jest miejsce instalacji, warto wybrać produkt z droższej linii. Zmiękczacz wody WaterMark 30 to o niemal tysiąc złotych droższe od popularnego modelu Denver Plus 30 urządzenie, które zamyka gamę kompaktowych urządzeń zmiękczających firmy Puricom. Jakość wszystkich zmiękczaczy wody tego producenta potwierdzona jest certyfikatami oraz opiniami zadowolonych klientów.

Zmiękczacz Erie IQsoft Eco 26

Zmiękczacz Pentair IQsoft 25

Po prawie dwóch latach od publikacji tego artykułu zdecydowałem się uzupełnić go o zmiękczacze wody marki Pentair. To urządzenia bardziej kosztowne niż opisane powyżej zmiękczacze wody linii Denver Plus oraz WaterMark, dlatego też przeznaczone są dla klientów z nieco zasobniejszym portfelem. Miejmy jednak na uwadze fakt, że zmiękczacze wody Pentair to najprawdopodobniej najnowocześniejsze zmiękczacze wody dostępne w Polsce. Najtańszy i najmniejszy jest Pentair IQsoft 9 wyposażony w 9 litrów jonowymiennej żywicy monosferycznej. Przepływ maksymalny zmiękczacza wody Pentair IQsoft 9 wynosi 0,9 m3/h. Jest to produkt przeznaczony dla 1-2 osób w domu. Nieco większy jest zmiękczacz wody Pentair IQsoft 12 wyposażony w 12 litrów takiego samego złoża jak model Pentair IQsoft 9. Jego przepływ maksymalny wynosi 1,2 m3/h. Jest to model przeznaczony dla 2-3 osób w domu. Jeszcze większy jest zmiękczacz wody Pentair IQsoft 18 wyposażony w 18 litrów złoża filtracyjnego. Jego przepływ maksymalny wynosi 1,8 m3/h. Zmiękczacz ten przeznaczony jest dla 3-4 osób w domu. Największy jest zmiękczacz wody Pentair IQsoft 25 wyposażony w aż 25 litrów żywicy jonowymiennej monosferycznej. Jego przepływ maksymalny wynosi 2,6 m3/h. Zmiękczacz ten przeznaczony jest dla 5 i więcej osób w domu.