odżelaziacze wody
Dom

Odżelaziacze wody

Odżelaziacze to przepływowe urządzenia filtracyjne mające za zadanie usunięcie z filtrowanego medium (najczęściej wody) związków żelaza. Odżelaziacz składa się najczęściej z butli ciśnieniowej zasypanej złożem filtracyjnym oraz głowicy przepływowej lub sterowanej.

W zależności od zastosowanego złoża uzdatniającego proces odżelaziania wody można wspomagać stosując napowietrzanie filtrowanej wody. Proces ten powoduje przejście trudno usuwalnego żelaza dwuwartościowego na wyższy stopień utlenienia. Napowietrzanie jest bardzo ważnym elementem ciągu technologicznego przy stosowaniu mechanicznych złóż filtracyjnych takich jak np. klarsanit czy defeman. Złoża jonowymienne, ze względu na inny charakter procesu oczyszczania wody nie wymagają napowietrzania. Złoża typu crystal right selektywnie eliminują żelazo (i nie tylko) znajdujące się na różnych poziomach utlenienia.

Akumulacja związków żelaza w złożu filtracyjnym wymusza stosowanie jego płukania. W zależności od rodzaju wypełnienia filtracyjnego stosuje się płukanie wodą (zarówno przeciwprądowe jak i współprądowe) lub roztworem jonowymiennym (np. solanka, nadmanganian potasu).

W zastosowaniach domowych i przemysłowych płukania takie realizowane są przy pomocy głowic półautomatycznych lub automatycznych. Rozwiązania takie są najwygodniejsze i pozwalają na minimalizację czasu obsługi urządzenia.

Głowice przepływowe są urządzeniami o najprostszej konstrukcji. Znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie praca urządzenia odbywa się szarżami, natężenia przepływu są stosunkowo niskie oraz wygoda obsługi nie jest priorytetem.

Więcej ciekawych informacji na temat usuwania żelaza z wody można znaleźć pod adresem http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id3597,usuwanie-zelaza-i-manganu-z-wody-poznaj-metody-stosowane-przez-ekspertow

10 thoughts on “Odżelaziacze wody

 1. Dzisiaj otrzymałem wyniki badania wody:
  Twardość ogólna- 473/500
  Żelazo ogólne- 0,775/ 0,2
  Mangan- 1,03/ 0,05 !!!

  Co polecacie? Testował ktoś Denver? Czym się różni Denver 30 od Denver 15?

 2. Denver 15 różni się od Denver 30 przede wszystkim wielkością ( pojemność w litrach, wymiary), zawartością żywicy, przyłączem, przepływem. Miałem zbliżone wyniki do tych, które przedstawiasz powyżej. Zakupiłem Denver 30 litrowy. Jestem zadowolony, a użytkuje go już 10 miesięcy.

 3. Hej, powiedzcie mi proszę, jakie złoże zastosować w przypadku manganu 0,932/ 0,05 ? Igor- co polecili Tobie? Kontaktowałeś się z jakimiś ekspertami w tej kwestii? Jestem zupełnie zielona, a nie mam nikogo kto mógłby mnie wspomóc w podjęciu dalszych kroków.

 4. Ja zdecydowałem się na zakup zmiękczacza Denver Plus 30 w związku z tym że moim domu mieszka 5 osób a ten właśnie zmiękczacz jest przystosowany do takiej właśnie liczby go użytkujących.

 5. A czy jeżeli zmiękczacz ten jest przystosowany tylko do tej ilości osób, to nie można go stosować do większej ilości?

 6. Ala, zmiękczacz wody dobiera się w oparciu o wyniki analizy wody oraz o szacowane zużycie wody. Dla pięciu osób zmiękczacz wody Denver Plus 30 będzie dobry, WaterMark 30 zresztą też, natomiast przy większej liczbie domowników zaleca się zmiękczacz wody Ecoperla Vita.

 7. Czyli im większa rodzina tym większe wydatki – biorąc to na chłopski rozum. Rodzina więcej niż 5-osobowa już chyba nie może sobie pozwolić na zakup, bo jej nie stać.

 8. Ja wynajmuję pokoje i mieszkają w nich raz 3 osoby, a czasami nawet 6-7 osób. Jaki zmiękczacz wtedy wybrać? Coś pomiędzy tym?

 9. Jaki zmiękczacz polecacie dla dwóch osób? Bo mam rozumieć, że to będzie już coś z innej półki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.