Filtry do wody to bardzo szeroki wybór urządzeń i systemów uzdatniania wody, począwszy od najprostszych kompaktowych filtrów, poprzez bardziej zaawansowane metody filtracji, a skończywszy na całych stacjach uzdatniania wody.

Każde z powyższych zastosowań ma swoich odbiorców i różni się ze względu na budowę, oczekiwaną wydajność, realizację filtracji czy wreszcie cenę. Najprostsze urządzenia to przede wszystkim filtry dzbankowe, nakranowe filtry do wody, czy też nastołowe filtry do wody. Zazwyczaj oczyszczane medium przepływa w nich przez pojedynczy wkład filtracyjny (węglowy, polipropylenowy, ceramiczny).

Wyższy stopień filtracji oferują rozwiązania typu RO czyli odwrócona osmoza. W skład takiego systemu, oprócz wstępnych filtrów mechanicznych i węglowych wchodzi również membrana osmotyczna (serce systemu) oraz filtry końcowe. Zamiast jednego, mamy tu więc aż trzy stopnie filtracji, co daje rezultaty nieporównywalnie lepsze od stosowania najprostszych urządzeń.

Kolejne w hierarchii są filtry do wody (pełna oferta) do sprecyzowanych zastosowań takich jak np.: usuwanie manganu i żelaza, redukcja twardości, obniżenie/podwyższenie poziomu pH, pozbycie się rozpuszczonych jonów innych substancji (azotany, azotyny, amoniak, chlorki). Są to urządzenia znacznie większe gabarytowo od wspomnianych wcześniej filtrów do wody i przeznaczone do redukcji niepożądanych substancji wszędzie tam gdzie liczy się wysoka wydajność i/lub redukcja znacznej ilości zanieczyszczeń. Przykłady takich filtrów do wody to np.: kolumny odżelaziające, zmiękczacze wody, kolumny węglowe (poprawa smaku i zapachu wody), lampy bakteriobójcze UV.