Zmiękczacze to urządzenia jonowymienne zmniejszające twardość wody, poprzez redukcję zawartości wapnia, magnezu oraz ich pochodnych w wodzie.

UWAGA! W związku z dużą liczbą zgłoszeń reklamacyjnych od użytkowników zmiękczaczy wody Denver oraz WaterMark pojawiających się w ostatnim okresie, przed ostatecznym wyborem tego urządzenia zachęcamy do zapoznania się z ofertą zmiękczaczy wody marki Ecoperla.

Zmiękczacz Denver Plus 6

Zmiękczacz Denver Plus 6

Wszystkie zmiękczacze charakteryzują się tzw. pojemnością jonowymienną, która określana jest przez maksymalną twardość jaka może zostać usunięta z wody przez urządzenie: liczona w miligramach węglanu wapnia na metr sześcienny wody. Realizacja technologiczna procesu wymiany jonowej wymusza stosowanie regeneracyjnego płukania zastosowanego w zmiękczaczu złoża. W zależności od typu złoża może to być solanka NaCl, roztwór nadmanganianu potasu itd. Do zastosowań domowych najczęściej stosowane są zmiękczacze jednokadłubowe, gdzie butla ze złożem stanowi wspólną część ze zbiornikiem solanki lub innej substancji regenerującej. Gdy niezbędne są większe wydajności wykorzystywane są zmiękczacze dwukadłubowe.

Dzięki regeneracji złoża zmiękczającego uzyskuje się optymalną wydajność zastosowanego rozwiązania i maksymalnie wydłuża się okres pomiędzy wymianami złoża w zmiękczaczu. Okres po którym należy wymieniać złoże zależny jest od jego typu oraz warunków w jakich złoże pracowało. Oprócz zadań zmiękczających, jonity często usuwają również inne, niepożądane substancje takie jak jony amonowe, żelazo, mangan.

Zmiękczacz Denver Plus 15

Zmiękczacz Denver Plus 15

Jako, że złoża zmiękczające charakteryzują się wspomnianą wyżej pojemnością jonowymienną, w zmiękczaczach stosuje się najczęściej regenerację objętościową (wolumetryczną), realizowaną za pomocą specjalnych głowic mechanicznych lub elektronicznych. Rozwiązanie takie jest optymalne – pozwala na regenerację złoża w zmiękczaczu zgodnie z faktycznym zużyciem wody i jest ważnym czynnikiem ekonomicznym przy wyborze właściwej metody realizacji uzdatniania wody pod kątem redukcji twardości.

Szczególnie polecane zmiękczacze wody to Denver Plus 30 oraz jego bardziej zaawansowany i tym samym droższy odpowiednik, czyli zmiękczacz WaterMark 30. Oba modele stanowią swego rodzaju szok jakościowy oraz cenowy na rynku centralnych, domowych zmiękczaczy wody. Warto zapoznać się z całą serią Denver oraz WaterMark, choć wymienione wyżej modele to liderzy w kategorii cena/jakość.

Pełna oferta domowych oraz przemysłowych zmiękczaczy wody pod adresem:
https://www.ultrafiltracja.pl/pl/c/Zmiekczacze/69