Coraz więcej mówi się o tym, że na napoje słodzone ma zostać w Polsce nałożony specjalny podatek, przez co będą znacznie droższe. Celem tych działań jest zniechęcenie mieszkańców do wyboru słodzonych, gazowanych napojów na rzecz zwykłej wody. Czy to jednak słuszne działanie? Czy woda faktycznie jest lepsza dla zdrowia?
Odstaw słodzone napoje – przerzuć się na wodę!
Liczne badania naukowców z całego świata wykazują, że napoje słodzone szkodzą i to bardzo. Przyczyniają się do zachorowań na cukrzycę typu drugiego, problemy z sercem, a nawet do powstawania nowotworów. Ponadto powodują próchnicę, choroby dziąseł, nasilają chorobę refluksową i przede wszystkim przyczyniają się do powstawania chorobliwej otyłości. Ponadto liczne barwniki i aromaty mogą przyczyniać się do powstawania alergii.
Choć napoje kolorowe mają doskonały smak i trudno nam odwrócić wzrok od przyciągających kolorów, warto oprzeć się pokusom. Z pewnością wyjdzie nam to na zdrowie.
Czym je zastąpić? Przede wszystkim wodą! Ten napój nie zawiera żadnych kalorii, nie alergizuje, pomaga schudnąć i czuć się dobrze. Jest niezastąpiona i niezbędna dla organizmu.
Jeśli nie jesteśmy w stanie się do niej przekonać od razu, warto zacząć od dodawania owoców i ulubionych ziół, by wzbogacić jej smak.
Oprócz wody polecane są także napary z ziół i zielona herbata.
Ważna jest jakość wody!
Nieważne jest tylko to, by pić wodę, bo to najzdrowszy napój, który nie powoduje szkód w organizmie. Woda powinna być bezpieczna, świeża, a jej parametry muszą być zgodne z rozporządzeniem wydanym przez ministra zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Warto przemyśleć, z jakiego źródła będzie pochodziła woda pitna. W końcu ma z niej korzystać na co dzień cała nasza rodzina.
Wybierać wodę butelkowaną czy z kranu?
To jeden z najczęściej występujących dylematów, zwłaszcza teraz, gdy tak wiele mówi się o tematach związanych z ekologią. Do tej pory oczywistym było, że jeśli nie woda z kranu, to zdecydowanie woda butelkowana.
Eksperci jednak alarmują – środowisko może nie wytrzymać jeszcze większej ilości odpadów, które będą się rozkładały przez setki lat. Nie chcemy już zaśmiecać środowiska, szukamy ekologicznych rozwiązań na codzienność. Plastikowe butelki przestały więc stanowić oczywiste rozwiązanie.
Dodatkowym argumentem jest to, że woda z kranu to o wiele mniejsze koszty, brak potrzeby dźwigania ciężkich zgrzewek. Warto przemyśleć ten wybór. Jej smak i zapach zawsze można dopasować do swoich potrzeb.
Woda z kranu nie zawsze tak dobrej jakości
Woda z kranu często nie jest traktowana jako dobre źródło wody pitnej. Powodem są zakorzenione uprzedzenia, niedopasowanie smaku i zapachu do oczekiwań konsumentów lub realnie występujące zanieczyszczenia, które sprawiają, że ta po prostu nie nadaje się do picia.
Woda z sieci wodociągowej – co może być nie tak?
Woda wodociągowa zazwyczaj jest dobrej jakości, a jej parametry muszą być zgodne z normami podanymi w rozporządzeniu. Niestety, kiepski stan magistrali w budynkach docelowych, brak odpowiedniej konserwacji rur przez jego właścicieli i stare instalacje często sprawiają, że woda lecąca z kranu pozostawia wiele do życzenia.
W niektórych przypadkach czynnikiem powodującym niezadowolenie może być wysoki stopień twardości wody. Skutkiem są osady, które pozostają na naczyniach i zmniejszają estetykę napojów oraz dań przygotowywanych na bazie takiej wody. Czasem w gospodarstwach domowych woda ma wyczuwalny zapach chloru, który pozostaje po dezynfekcji i zwyczajnie przeszkadza w cieszeniu się pełnią walorów organoleptycznych wody.
Woda z własnego ujęcia – co może być nie tak?
Jakość wody z własnego ujęcia nie jest przez nikogo kontrolowana. To właściciele sami muszą zadbać o to, by była bezpieczna i nadawała się do spożycia. Co ujęcie, to właściwie inne parametry wody, a co za tym idzie, inne kłopoty.
Do najczęstszych należy wysokie stężenie żelaza i manganu w wodzie, ale oprócz tego przekroczenia mogą dotyczyć związków organicznych, jonu amonowego, siarkowodoru. Szczególnie warto zwrócić uwagę na stężenie azotanów i azotynów – to substancje szkodliwe dla zdrowia.
Czemu azotany szkodzą zdrowiu? Dowiedz się: https://www.zestudni.pl/blog/szokujace-fakty-o-azotanach-w-wodzie/
O tym, jakiej jakości jest woda z własnego ujęcia można przekonać się przeprowadzając jej analizę fizykochemiczną i mikrobiologiczną.
Jak poprawić jakość wody pitnej?
Nawet, jeśli woda kranowa nie odpowiada nam pod względem smaku i zapachu, nie należy się zniechęcać lecz poszukać rozwiązań bardziej ekologicznych niż plastikowe opakowania, po które trzeba stać w długich kolejkach.
Coraz więcej osób zainteresowanych zdrowym nawykiem picia wody stawia na urządzenia filtracyjne. Wybór różnorodnych propozycji jest naprawdę duży, podobnie jak zakres cenowy dostępnych rozwiązań. Jest w czym wybierać, każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy wynajmuje małe mieszkanie, czy też ma ogromną kuchnię w swoim domu jednorodzinnym.
Ogromną zaletą domowych filtrów kuchennych jest fakt, że dostarczają świeżą i czystą wodę na bieżąco w potrzebnych ilościach. Ponadto pomagają w ograniczeniu produkcji śmieci. Wiele osób chwali sobie takie rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu całe rodziny zamieniły kolorowe napoje właśnie na wodę.
Przefiltrowana woda to doskonała baza napojów gorących oraz dań. Wychodzą aromatyczne i dobrze wyglądają. Ich serwis opiera się głównie na regularnej wymianie wkładów. Oto najciekawsze propozycje. Być może któraś z nich znajdzie swoje miejsce i w Twojej kuchni?
Dzbanki i butelki filtrujące
Do niewielkich kuchni, w których nie ma możliwości montażu podzlewozmywakowego filtra kuchennego oraz w przypadku wynajmowanych mieszkań dużą popularnością cieszą się niewielkie, mobilne filtry kuchenne, które bez większych problemów dostaniemy w każdym hipermarkecie.
Osobom bardziej mobilnym, które dużo czasu spędzają poza domem, proponowane są butelki filtracyjne z wkładem wypełnionym węglem aktywnym. To prosty sposób na czystą i smaczną wodę, niezależnie od tego gdzie się znajdujemy. Wystarczy nalać wody z kranu do wnętrza butelki. Podczas picia woda przepływa przez wkład i wtedy jest oczyszczana. Należy jednak pamiętać o regularnym i dokładnym czyszczeniu.
Propozycją królującą w wielu polskich domach są dzbanki filtrujące. Do ich zakupu przekonuje stosunkowo niska cena oraz dostępność w wielu wariantach kolorystycznych. To prosty sposób na uzdatnianie wody lekko zanieczyszczonej. Sami producenci często zamieszczają informację, że są to produkty służące doszlifowaniu jakości wody wodociągowej.
W przypadku dzbanków filtracyjnych należy napełnić pojemnik wodą z kranu i odczekać aż ta przepłynie do drugiej komory przez wkład filtracyjny zazwyczaj wypełniony mieszanką węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej.
W obu przypadkach woda zyskuje lepszy smak i zapach. Podczas eksploatacji może się okazać, że koszty utrzymania są jednak dość wysokie, a efekty uzdatniania mogą być znacznie lepsze. Z tych powodów wielu użytkowników wymienia małe filtry kuchenne na profesjonalne systemy, w których uzdatnianie opiera się na kilku etapach.
Podzlewozmywakowe filtry kuchenne
Podzlewozmywakowe filtry kuchenne stają się coraz popularniejsze i zyskują coraz więcej rekomendacji. Ich nazwa pochodzi stąd, że muszą zostać zainstalowane w kuchni, w miejscu poboru wody, a więc w pobliżu zlewozmywaka.
Wybór tego typu urządzeń jest naprawdę spory. Można zakupić system ultrafiltracji, nanofiltracji, odwróconej osmozy lub prosty filtr kuchenny składający się z kombinacji wkładów mechanicznych i węglowych.
Wszystko zależy od tego, jaką wodę chcemy uzyskać, jakie ma mieć w sobie składniki. Na przykład, jeśli bardzo zależy nam na naturalnych minerałach w wodzie, warto wybrać system ultrafiltracji. Z bardziej zaawansowanych propozycji warto wymienić odwróconą osmozę Ecoperla Revo, która wyposażona jest w szereg innowacyjnych rozwiązań, tj. inteligenty kranik, wydajna pompa oraz membrana osmotyczna, system zabezpieczeń. Dodatkowo nie posiada zbiornika magazynującego, zatem zajmuje niewiele miejsca!
Osobom, które kochają zdrowo żyć można polecić system odwróconej osmozy polskiej marki Ecoperla Rosa. Pozwala on na pobieranie wody w dwojaki sposób. Z jednej strony możemy mieć wodę oczyszczoną do gotowania, przemywania delikatnych powierzchni. Z drugiej strony możliwy jest pobór wody idealnej do picia, bogatej w magnez oraz wolny wodór.
Na rynku dostępne są również systemy odwróconej osmozy zapewniające najwyższą higienę oczyszczania wody. Przykład? Atlas Filtri OASIS DP Sanic z powłoką bakteriostatyczną, zapobiegającą rozwojowi mikroorganizmów na powierzchni kloszy i wkładów.
Postaw na wodę najwyższej jakości
Początek roku to dobry czas na zmianę nawyków na lepsze, przynoszące nam więcej korzyści. Warto przemyśleć o ograniczeniu słodzonych napojów lub ich całkowitym wyeliminowaniu. Pamiętaj jednak, że woda do picia musi być nie tylko smaczna, ale i dobra jakościowo. O to również warto się zatroszczyć.
ostatnie komentarze