Ultrafiltracja to filtr kuchenny, o którym obecnie robi się coraz głośniej. Te systemy mają wiele zalet, jednak warto pamiętać o tym, że nie sprawdzą się tak samo dobrze w każdych warunkach i w każdym gospodarstwie domowym. Kiedy warto zdecydować się na system ultrafiltracji? Jakie możemy mieć  z niego korzyści? Jaki system ultrafiltracji warto wybrać?

Woda z kranu – czemu nie chcemy pić?

Woda jest medium, z którego korzystamy codziennie w wielu aspektach. Nie tyko zasila domowe instalacje, kocioł grzewczy, służy kąpieli, sprzątaniu, praniu, codziennej toalecie, ale jest też wykorzystywana w kuchni. Choć tam jej najważniejszą rolą jest nawadnianie, to oprócz tego wykorzystujemy ją także do mycia warzyw, owoców, przygotowania dań i napojów gorących, zasilania ekspresu do kawy, przygotowania odżywek dla dzieci, przemywania delikatnych powierzchni.

Niestety, często zdarza się, że rezygnujemy ze stosowania wody z kranu na rzecz wody butelkowanej. Kłopotem często jest to, że nie odpowiada nam w pełni smak wody kranowej, jej zapach, barwa. Nie jesteśmy przekonani co do jej składu oraz możliwości występowania groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń.

W przypadku wody z własnego ujęcia bardzo ważne jest monitorowanie składu wody oraz jej parametrów. Mogą się tam znajdować różne przekroczenia – nie tylko żelaza, manganu, jonu amonowego, azotanów, związków organicznych, twardości wody, ale również groźnych dla zdrowia mikroorganizmów. Tutaj system uzdatniania wody najlepiej przystosować do potrzeb na podstawie wyników analizy wody. Jeśli natomiast chodzi o wodę wodociągową, to mimo tego, że zakłady wodociągowe troszczą się o to, by dostarczać odbiorcom wodę zgodną z powszechnie przyjętymi normami, najlepszej jakości, to warto pamiętać o tym, ze przebywa ona dość długą drogę, także przez rury budynku docelowego, gdzie często zdarza się, że nie są konserwowane albo kontrolowane w żaden sposób. Przez to woda może stać się wtórnie zanieczyszczona, co prowadzi do niezadowolenia z jakości wody kranowej i poszukiwania alternatyw.

Może ultrafiltracja?

Wody butelkowanej nie można uznać za najlepszą alternatywę dla wody kranowej. Przede wszystkim to o wiele większe wydatki. Potrafi być kilkadziesiąt razy droższa od wodociągowej i z własnego ujęcia. Z drugiej strony to też ogromne zanieczyszczenie środowiska i nadmierna produkcja odpadów. Każda butelka z plastiku rozkłada się około 500 lat! Recykling w wielu państwach nadal nie funkcjonuje tak, jak powinien. Do tego dochodzą jeszcze kwestie związane z produkcją ogromnego śladu środowiskowego i ton dwutlenku węgla do atmosfery. Obecnie chcemy coraz bardziej dbać o środowisko, a nie je zanieczyszczać.

Z tych powodów o wiele lepszym wyjściem wydaje się filtr kuchenny. Systemy ultrafiltracji można uznać za naprawdę dobry wybór. Oczyszczoną i świeżą wodę dostarczają na bieżąco. Nie produkują odrzutu do kanalizacji. Cała woda, która trafia do urządzenia jest podawana dalej do odbiorcy. To bardzo ekonomiczny i ekologiczny sposób na uzdatnianie wody!

Jak działa ultrafiltracja?

Systemy ultrafiltracji doskonale sprawdzą się przy wodzie mało i średnio zanieczyszczonej. Woda najpierw jest wstępnie oczyszczana z zanieczyszczeń mechanicznych lub już trafia oczyszczona na membranę ultrafiltracyjną. To serce każdego takiego urządzenia, które usuwa z wody cząstki o wielkości maksymalnie 0,1 mikrona. Z wody redukowane są: niektóre metale ciężkie, cysty, bakterie i wirusy. W wodzie pozostają natomiast naturalnie występujące minerały. Tak uzdatniona woda trafia jeszcze na wkład składający się z węgla aktywnego. Tam woda odzyskuje swój smak i zapach, jest oczyszczana z chloru, toksycznych zanieczyszczeń i wszelkich substancji o negatywnym wpływie na właściwości organoleptyczne wody.

Wybierz swój system ultrafiltracji

Na rynku jest dostępnych coraz więcej systemów ultrafiltracji. Ich wybór nie jest tak duży jak systemów odwróconej osmozy, jednak zdecydowanie można znaleźć kilku ciekawych kandydatów. Szczególnie godną polecenia jest nowa linia od polskiej marki Ecoperla – Ecoperla Profine POU. Są to dwa systemy ultrafiltracji o bardzo dużej wydajności.

Filtry są produkowane na terenie Europy z wysokiej jakości komponentów.  Każdy posiada designerską wylewkę w zestawie, wszystkie akcesoria montażowe. Tym, o czym warto wspomnieć są zdecydowanie wkłady filtracyjne, które są w stanie przefiltrować nawet do 10 000 litrów wody, czyli około 5 razy więcej od standardowych!

Ecoperla Profine POU 2 to filtr dwuetapowy, składający się z membrany ultrafiltracyjnej oraz wkładu węglowego. To świetne urządzenie przeznaczone do doszlifowania jakości wody, jeśli ta już jest wstępnie uzdatniana przez centralną stację uzdatniania wody. To opcja, która idealnie sprawdzi się ze zmiękczaczem wody lub stacją wielofunkcyjną, ale też odżelaziaczem wody i każdą inną stacją, gdzie mamy do czynienia także z filtracją mechaniczną wody.

Model Ecoperla Profine POU 3 to z kolei dobra propozycja do mieszkań oraz gospodarstw domowych, gdzie woda jest mało lub średnio zanieczyszczona. To doskonała alternatywa wody butelkowanej. Posiada trzy stopnie filtracji: filtr mechaniczny, membranę ultrafiltracyjną, filtr węglowy. Woda jest oczyszczana na bieżąco i gotowa do picia!

Oba urządzenia są bardzo proste w obsłudze, nie potrzebują specjalnej kontroli ani też konserwacji. Montaż jest bardzo łatwy i każdy będzie w stanie poradzić sobie z nim samodzielnie.

Think Green with Ecoperla

Zaprezentowane powyżej systemy ultrafiltracji posiadają specjalne oznaczenie Think Green with Ecoperla. To nowa inicjatywa polskiej marki Ecoperla, mająca na celu zwrócenie uwagi na rozwiązania w uzdatnianiu wody, które mogą wspierać walkę o ochronę środowiska. Marka Ecoperla chce prezentować produkty, dzięki którym wprowadzisz do swojej codzienności lepsze nawyki związane z ekologią, mniejszą produkcją odpadów, życiem w zgodzie z naturą. Szukaj tego oznaczenia!

Ultrafiltracja a odwrócona osmoza

Właściwie nie da się porównać systemu ultrafiltracji do odwróconej osmozy. Wynika to z faktu, że są to zupełnie różne filtry kuchenne, działające w odmienny sposób. Choć oba przeprowadzają proces membranowy, a głównym elementem jest membrana, to obie bardzo różnią się od siebie.

Odwrócona osmoza jest najdokładniejszym filtrem kuchennym dostępnym na rynku. Membrana osmotyczna jest w stanie usunąć nawet najdrobniejsze substancje o wielkości jonów. Z kolei membrany ultrafiltracyjne są w stanie zredukować wszelkiego rodzaju cząsteczki do wielkości 0,1 mikrona. W obu przypadkach membranie towarzyszą wkłady wstępne oraz wkłady węglowe.

To, na który filtr kuchenny się zdecydujemy zależy od naszych preferencji oraz potrzeb. Warto dowiedzieć się więcej na temat cech charakterystycznych samych produktów, które mamy na oku i zdecydować, co będzie najlepszym wyjściem w przypadku naszego gospodarstwa domowego.

Wygodnie, ekologicznie i ekonomicznie

Choć ultrafiltracja nie jest najdokładniejszym filtrem kuchennym, to jednak w wielu przypadkach wystarczającym. Właściciele takich systemów uzdatniania wody doceniają je za ekologiczne i ekonomiczne działanie. To zdecydowanie eko filtr kuchenny, a woda przygotowana przez niego jest smaczna i dostępna w każdych ilościach!