Z różnych ujęć może płynąć woda różnej jakości, jednak zawsze łączy ją jedna cecha – używamy jej na co dzień do prania, sprzątania, zmywania, kąpieli, a także przyrządzania potraw i napojów. Z tego właśnie powodu warto zadbać o jej jakość. Co jednak zrobić jeśli okaże się, że jest zanieczyszczona?

W tym artykule pokażemy Wam, co zrobić w przypadku wody wodociągowej oraz wody ze studni. W każdym przypadku sposoby oczyszczana wody będą różne.

Co w przypadku wody z wodociągu?

Jeśli głównym ujęciem, z którego pobieramy wodę jest wodociąg, nie mamy powodów do obaw. O jakość wody dbają bowiem lokalne zakłady wodociągowe. Jakość wody nie może mieć przekroczonych norm, a te zostały zapisane w specjalnym rozporządzeniu ministra.

Niestety, zdarzają się sytuacje, gdzie z zakładów wypływa dobrze oczyszczona woda, natomiast podczas przepływu przez rury kiepskiej jakości ponownie zyskuje niepożądane substancje. Z tego powodu wiele osób często decyduje się na założenie filtra kuchennego takiego jak system odwróconej osmozy czy też ultrafiltracja.

W przypadku wody wodociągowej dość dokuczliwym problemem bywa twarda woda. Przewidywane normy są dość wysokie, a wysoki stopień twardości bywa mocno szkodliwy dla instalacji hydraulicznej, armatury i urządzeń AGD (głównie czajników, pralek i zmywarek). W tym przypadku mieszkańcy decydują się na zakup centralnego zmiękczacza wody, który świetnie radzi sobie z takim problemem.

Bywają też przypadki, gdzie problemem wody wodociągowej jest duża ilość chloru oraz jego pochodnych. Ponadto woda ma smak lub zapach, który może nie odpowiadać użytkownikom. I na to jest sposób – kolumna z węglem aktywnym zaradzi tym wszystkim niedogodnościom.

Co w przypadku wody ze studni?

Jak widać w przypadku wody wodociągowej nie trzeba podejmować wielu działań związanych z poprawą jakości wody użytkowej. Zupełnie inaczej ma się sprawa z wodą pochodzącą z własnego ujęcia.

Studnie są dość wygodnym i tanim sposobem na wodę użytkową, jednak taka woda nie jest oczyszczana w żadnych zakładach. Jaką ciecz posiadamy z danego odwiertu, z takiej będziemy korzystać w domu.

Często okazuje się, ze woda ze studni może mieć nie tylko duże stężenie żelaza, manganu, jon amonowy, azotany, siarczany, ale i bakterie, które są szczególnie szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Z tego powodu najlepiej swoją przygodę z wodą z własnego ujęcia rozpocząć od analizy wody.

Zaraz po wykopaniu odwiertu najlepiej jest zlecić badanie fizykochemiczne oraz bakteriologiczne wody. Można je zlecić w sanepidzie, prywatnym laboratorium lub w firmie wyspecjalizowanej w uzdatnianiu wody.

Otrzymane wyniki to też zielone światło do doboru optymalnego zestawu do uzdatniania wody. Czasem okazuje się, że wystarczy jedynie zmiękczacz wody, ale w niektórych przypadkach będzie potrzebny i zmiękczacz wody, i odżelaziacz, i lampa bakteriobójcza.

Najpopularniejsze urządzenia polecane przy wodzie ze studni to:

  • Odżelaziacz wody
  • Odmanganiacz wody
  • Stacja wielofunkcyjna
  • Zmiękczacz wody
  • Urządzenie do usuwania azotanów z wody
  • Lampa bakteriobójcza z promieniowaniem UV

Odradzamy dobór urządzeń na własną rękę, zwłaszcza jak nie ma wykonanej analizy wody. To może kosztować o wiele więcej, bo źle dobrane produkty nie będą odpowiednio oczyszczały wody i trzeba będzie zakupić nowe. Być może zupełnie inne lub o innej wydajności, z inną ilością złoża filtracyjnego.

Analizę wody możesz zlecić w profesjonalnym laboratorium firmy Klarsan. Na Twoje życzenie wraz z wynikami możesz otrzymać propozycję urządzeń.

Nie zawsze łatwe uzdatnianie wody

Warto pamiętać, że nie każdy filtr wody sprawdzi się tak samo w każdym przypadku. Czasem mogą być potrzebne nawet całe zestawy urządzeń do uzdatniania wody, by wszystko działało prawidłowo. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.