Woda użytkowa ze studni to w wielu przypadkach konieczność, a także wygodny i tani zamiennik wody wodociągowej. Ma jednak jeden minus – należy o nią dbać i ją regularnie odkażać. W jaki sposób tego dokonać?
Dezynfekcja – niezbędny krok do dobrej jakości wody
Regularna dezynfekcja wody to niewątpliwie najważniejsza czynność, którą+ co jakiś czas powinni wykonywać wszyscy właściciele własnych ujęć. Jest to najlepsza metoda ochrony przed choćby bakteriami e-coli i legionelli, które bytują w wodzie zimnej i nieraz są wykrywane właśnie w wodzie studziennej. W procesie dezynfekcji likwidowane są wszystkie bakterie i wirusy, a woda chroniona jest przed ponownym zanieczyszczeniem.
Odkażanie wody to nic trudnego!
Dezynfekcję wody ze studni bez trudu można przeprowadzić samodzielnie. Wszystkie środki odkażające można bez problemu zakupić w sklepach. Taki proces nie potrwa dłużej niż jedną dobę, a ochroni naszą wodę użytkową przed bakteriami i innymi zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi.
W trakcie dezynfekcji woda ze środkiem odkażającym jest rozprowadzana po całej instalacji, dlatego warto poinformować o tym wszystkie osoby korzystające z ujęcia, aby pod żadnym pozorem nie korzystały w tym czasie z wody.
Czego będziemy potrzebować do odkażania wody ze studni?
Przed rozpoczęciem procesu dezynfekcji powinniśmy przygotować kilka rzeczy, które ułatwią i przyspieszą pracę. Na liście powinny znaleźć się: gumowe rękawiczki, szczotka do szorowania, wiadro o pojemności 20 litrów, wąż ogrodowy, wybielacz (2 litry) oraz wapno chlorowane (jego ilość zależy od wielkości studni).
Przebieg odkażania wody ze studni
Po pierwsze należy z niej całkowicie spuścić wodę. Następnie cały wybielacz trzeba wlać do wiadra i dodatkowo wypełnić je wodą. Tak przygotowanym roztworem należy wyczyścić całą powierzchnię studni biorąc pod uwagę wszystkie zakamarki. Jeśli na działce znajdują się inne zbiorniki z wodą połączone ze studnią to także należy je oczyścić. Przy tym procesie warto zabezpieczyć skórę rąk za pomocą gumowych rękawiczek.
W kolejnym kroku należy ponownie wypełnić studnię wodą i zmierzyć jej ilość. Następnie trzeba wlać do wody odpowiednią ilość rozcieńczonego wapna chlorowanego. Najlepiej dobrać je zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną do opakowania. Roztwór należy rozrobić w wiadrze i wlać do studni.
W następnych krokach należy przygotować instalację w domu. Opróżnić spłuczkę w toalecie i przelać wodę we wszystkich kranach do momentu aż poczujemy zapach chloru. Wtedy należy wszystko zakręcić i zostawić wodę najlepiej na minimum 8 godzin, chociaż najlepiej na 24.
Po upływie tego czasu należy odkręcić wszystkie krany i ujęcia wody znajdujące się na zewnątrz i wewnątrz domu i pozwolić spłynąć chlorowanej wodzie. W przypadku studni kopanej wodę należy wybierać do momentu aż zapach chloru całkowicie zaniknie.
Inne sposoby dezynfekcji wody
Chlorowanie, mimo tego że dość skuteczne, jest uciążliwym i pracochłonnym procesem, dlatego właściciele studni często decydują się na instalację lampy bakteriobójczej. To sposób na wygodną dezynfekcję wody. Bakterie i wirusy są zwalczane za pomocą promieniowania UV. Lampy sterylizujące nie zmieniają smaku i zapachu wody, a w dodatku podczas filtracji do wody nie są wprowadzane żadne środki chemiczne.
Przeczytaj również
Dzięki za cenne wskazówki dotyczące dezynfekcji wody ze studni. Z takim artykułem cała procedura staje się o wiele łatwiejsza. Jak szukałem o tym informacji to była czarna magia. Mam nadzieję, że w naszym wypadku chlorowanie będzie wystarczające.
Właśnie jestem po budowie studni. To jest najlepszy czas na jej dezynfekcję. Dobrze, że znalazłem w sieci ten artykuł. Teraz cały proces będzie o wiele łatwiejszy i bardziej zrozumiały.