Woda użytkowa ze studni to w wielu przypadkach konieczność, a także wygodny i tani zamiennik wody wodociągowej. Ma jednak jeden minus – należy o nią dbać i ją regularnie odkażać. W jaki sposób tego dokonać?

Dezynfekcja – niezbędny krok do dobrej jakości wody

Regularna dezynfekcja wody to niewątpliwie najważniejsza czynność, którą+ co jakiś czas powinni wykonywać wszyscy właściciele własnych ujęć. Jest to najlepsza metoda ochrony przed choćby bakteriami e-coli i legionelli, które bytują w wodzie zimnej i nieraz są wykrywane właśnie w wodzie studziennej. W procesie dezynfekcji likwidowane są wszystkie bakterie i wirusy, a woda chroniona jest przed ponownym zanieczyszczeniem.

Odkażanie wody to nic trudnego!

Dezynfekcję wody ze studni bez trudu można przeprowadzić samodzielnie. Wszystkie środki odkażające można bez problemu zakupić w sklepach. Taki proces nie potrwa dłużej niż jedną dobę, a ochroni naszą wodę użytkową przed bakteriami i innymi zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi.

W trakcie dezynfekcji woda ze środkiem odkażającym jest rozprowadzana po całej instalacji, dlatego warto poinformować o tym wszystkie osoby korzystające z ujęcia, aby pod żadnym pozorem nie korzystały w tym czasie z wody.

Czego będziemy potrzebować do odkażania wody ze studni?

Przed rozpoczęciem procesu dezynfekcji powinniśmy przygotować kilka rzeczy, które ułatwią i przyspieszą pracę. Na liście powinny znaleźć się: gumowe rękawiczki, szczotka do szorowania, wiadro o pojemności 20 litrów, wąż ogrodowy, wybielacz (2 litry) oraz wapno chlorowane (jego ilość zależy od wielkości studni).

Przebieg odkażania wody ze studni

Po pierwsze należy z niej całkowicie spuścić wodę. Następnie cały wybielacz trzeba wlać do wiadra i dodatkowo wypełnić je wodą. Tak przygotowanym roztworem należy wyczyścić całą powierzchnię studni biorąc pod uwagę wszystkie zakamarki. Jeśli na działce znajdują się inne zbiorniki z wodą połączone ze studnią to także należy je oczyścić. Przy tym procesie warto zabezpieczyć skórę rąk za pomocą gumowych rękawiczek.

W kolejnym kroku należy ponownie wypełnić studnię wodą i zmierzyć jej ilość. Następnie trzeba wlać do wody odpowiednią ilość rozcieńczonego wapna chlorowanego. Najlepiej dobrać je zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną do opakowania. Roztwór należy rozrobić w wiadrze i wlać do studni.

W następnych krokach należy przygotować instalację w domu. Opróżnić spłuczkę w toalecie i przelać wodę we wszystkich kranach do momentu aż poczujemy zapach chloru. Wtedy należy wszystko zakręcić i zostawić wodę najlepiej na minimum 8 godzin, chociaż najlepiej na 24.

Po upływie tego czasu należy odkręcić wszystkie krany i ujęcia wody znajdujące się na zewnątrz i wewnątrz domu i pozwolić spłynąć chlorowanej wodzie. W przypadku studni kopanej wodę należy wybierać do momentu aż zapach chloru całkowicie zaniknie.

Inne sposoby dezynfekcji wody

Chlorowanie, mimo tego że dość skuteczne, jest uciążliwym i pracochłonnym procesem, dlatego właściciele studni często decydują się na instalację lampy bakteriobójczej. To sposób na wygodną dezynfekcję wody. Bakterie i wirusy są zwalczane za pomocą promieniowania UV. Lampy sterylizujące nie zmieniają smaku i zapachu wody, a w dodatku podczas filtracji do wody nie są wprowadzane żadne środki chemiczne.