Nie każdy ma świadomość, że obecność kamienia kotłowego w urządzeniach oraz instalacjach, może nieść za sobą duże straty finansowe. To właśnie dlatego należy dbać o dobre parametry wody, a także zabezpieczanie układu grzewczego przed gromadzeniem się osadu. Kamień kotłowy w pierwszej kolejności osadza się na najwrażliwszych częściach instalacji.

Mogłoby się wydawać, że jego obecność jest nieodczuwalna. Owszem, jeśli osad jest niewielki, to funkcjonowanie układu mieści się w granicach normy. Jeśli nie zadba się o to, aby w odpowiednim momencie wyczyścić instalację, to jej funkcjonowanie stanie się mniej efektywne, a nawet może dojść do awarii. Warto mieć świadomość, jakie problemy niesie za sobą gromadzący się osad.

Co powoduje kamień kotłowy?

Kamień kotłowy tworzy się poprzez przemiany termiczne zachodzące w instalacji. Wysokie temperatury bezpośrednio powodują wytrącanie się substancji znajdującej się w twardej wodzie. Jej nieuzdatnianie skutkuje obecnością wielu niepożądanych związków, które osadzają się na ścianach urządzenia, czy też rur.

Po pierwsze zgromadzony osad zmniejsza przekrój rur. Im jest go więcej, tym woda ma mniejszą swobodę przepływu. Może dojść do dużych różnić w jej poziomie, co jest szkodliwe dla układu grzewczego. Najczęściej skutkuje to miejscowym przegrzaniem, czy też niedogrzaniem.

Dodatkowo kamień powoduje straty w energii. Mniejsza przewodność ciepła jest przyczyną obniżenia sprawności oraz wydajności urządzenia. Zużywanie większej ilości energii nie jest korzystne dla żadnego zakładu przemysłowego lub produkcyjnego. Generuje to znaczące straty.

Trzeba również wspomnieć, że duża ilość osadu może całkowicie zablokować przepływ wody, a tym samym doprowadzić do zatrzymania pracy. Urządzenie ulega awarii, a jej naprawa jest nie tylko złożona, ale również kosztowna. Często zniszczenia są na tyle dotkliwe, że praca w zakładzie wstrzymana jest na długie godziny, czy też dni. To również generuje wysoki poziom strat.

Jak zapobiec powstawaniu kamienia?

Przedsiębiorstwo Transhelsa oferuje szereg produktów oraz usług, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka osadzania się kamienia kotłowego. Pierwszym etapem jest kompleksowe oczyszczenie układu z wszelkich zanieczyszczeń, a także osadów. W tym celu stosowane są specjalistyczne preparaty chemiczne. Oczywiście ich rodzaj dobierany jest w sposób indywidualny. Nie stosuje się uniwersalnych środków, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Wymagane jest przeprowadzenie dokładnej analizy, zbadanie jakości wody, a także instalacji. Na tej podstawie wybierany jest odpowiedni produkt chemiczny. Czyszczenie instalacji może odbywać się profilaktycznie, okresowo, czy też uderzeniowo.

Następnie należy zastosować środki ochronne, które mają za zadanie utrzymanie jakości wody na zadowalającym poziomie. Oczywistym jest, że im mniejsza ilość niepożądanych substancji znajdujących się w składzie, tym mniejsze ryzyko nadmiernego wytrącania się osadów, czy też powstawania korozji. Właśnie dlatego produkty kondycjonujące wodę są tak ważne.

Pamiętaj, że z kamieniem kotłowym da się skutecznie walczyć. Trzeba jednak systematycznie sprawdzać parametry wody.