Standardem wykończenia są teraz równe i gładkie ściany (oraz sufity). Jest to możliwe dzięki masie szpachlowej i gładzi gipsowej. To właśnie gips pozwala na łatwą obróbkę i ma dobre właściwości – dlatego tak skutecznie wykorzystuje się go w pracach budowlanych.

Wygładzanie powierzchni – czym można to robić?

Obecnie na rynku można znaleźć wiele materiałów do wyrównywania powierzchni. Gładzie dzieli się na szpachlowe i gipsowe. Gładzie szpachlowe służą najczęściej do poprawiania większych nierówności, a także do precyzyjnego wyprowadzania kątów i płaszczyzn ścian (albo sufitów). Grubość jednej warstwy nakładanej szpachli powinna mieć około 5–6 milimetrów.

Gładzie szpachlowe sprawdzą się przede wszystkim przy remontach domów ze starymi, zniszczonymi tynkami, oraz mieszkań w blokach, które zostały wykonane w tzw. technologii wielkiej płyty. W takich przypadkach, by uzyskać zadowalający efekt, czasem trzeba nałożyć kilka warstw szpachli. Dopiero wtedy zatuszują one niedokładności oraz odchylenia, które powstały jeszcze w czasie budowy (w takich blokach ściany są betonowe i zazwyczaj nie kładziono na nie dodatkowego tynku).

Natomiast gładź gipsowa służy do wykonywania najcieńszej warstwy wykończeniowej na powierzchniach. Warstwa ta decyduje o ostatecznej gładkości, a także o wyglądzie powierzchni. Powinna mieć nie więcej niż 2 milimetry grubości.

Gipsowanie ścian – przygotowania

Przed nakładaniem gładzi gipsowej, trzeba zadbać o to, by podłoże było wyrównane. Duże ubytki i nierówności zawsze trzeba wyrównać gładzią szpachlową. Wykańczana powierzchnia (czyli ściany i sufity), zawsze musi być czysta: bez kurzu i resztek farby oraz bez osypujących się fragmentów.

Następnie ścianę trzeba zagruntować. Ten krok jest dość ważny, gdyż trzeba wybrać odpowiedni preparat. Na powierzchniach chłonnych (wciągających wilgoć), trzeba stosować produkty, które zmniejszają nasiąkliwość, a na niechłonnych: np. betonowych (stropy, ściany w blokach z wielkiej płyty), najlepiej używać gruntów szczepnych. Są one gęste i mocno przylegają do powierzchni, tworząc szorstką warstwę – co ułatwia nakładanie gładzi. Trzeba jednak wiedzieć, że zastosowanie takiego gruntu wymusza konieczność nałożenia grubszej warstwy gładzi.

gipsowanie

Jeśli chodzi o samo gipsowanie, nie jest ono zbyt trudne. Cała sztuka polega na równomiernym rozprowadzeniu gładzi. Robi się to przy pomocy gładkiej, stalowej pacy, którą mocno przyciska się do podłoża. Gips nakłada się ruchami prowadzącymi od dołu w górę ścian. Czasami do idealnego wyrównania niezbędne jest nałożenie dwóch cienkich warstw.

Za dostarczenie publikacji dziękujemy serwisowi z poradami remontowymi Porady-remontowe.pl