Tworzywa sztuczne zalewają nasz świat. Praktycznie wszystko jest wykonane z tych materiałów o mniejszej lub większej gęstości. Mowa tu nie tylko o rzeczach wielokrotnego użytku, jak urządzenia AGD, ale również o tych jednorazowych, jak patyczki do uszu, szczoteczka do zębów, jednorazowe maszynki do golenia, folia spożywcza. Można by było wymieniać w nieskończoność. To wszystko ląduje na wysypiskach śmieci, w lasach, a nawet oceanach! Co gorsza, plastik jest też w nas! Co zrobić, by nie było go aż tyle?

Co roku produkujemy niewyobrażalne ilości śmieci. Już samych foliówek zużywamy w ciągu 12 miesięcy około 7 miliardów. Większość z nich służy nam tylko przez chwilę, do przetransportowania jedzenia, a potem je zwyczajnie wyrzucamy. Potrafią się rozkładać przez setki lat, stanowiąc prawdziwe zagrożenie dla środowiska i nas samych. Styropianowe opakowania po jedzeniu lub plastikowe butelki rozkładają się około 500 lat. Tylko niedopałek po papierosie potrzebuje około 2!

Z recyklingiem nadal nie jest zbyt dobrze. Szacuje się, że tylko około 14% odpadów w rzeczywistości podlega ponownemu wykorzystaniu. Około 80% trafia na wysypiska i tam podlega powolnemu rozkładowi. A co się dzieje z resztą? Zasilają domowe paleniska, przyczyniając się do zwiększenia problemów ze smogiem i zalegają na dzikich wysypiskach śmieci, odkrywanych w tysiącach!

Plastik jest wszędzie!

Do wielu z nas dociera coraz więcej informacji o tym, że plastik zalewa świat. W internecie można znaleźć szokujące zdjęcia i filmy dokumentalne o tym, jak morskie zwierzęta mają wręcz powbijane w ciała odpadki z tworzyw sztucznych, a na morzach i oceanach pływają ogromne śmieciowe wyspy. Jedna ze znajdujących się na Pacyfiku jest już 5 razy większa od Polski!

Taki obraz nie trafia jednak do wszystkich i nie działa na wyobraźnię każdego z nas. Należy pamiętać, ze polimery syntetyczne są wytwarzane z zanikającego zasobu, jakim jest ropa naftowa. Ich produkcja przyczynia się do ogromnego śladu środowiskowego – emisji dwutlenku węgla do atmosfery, ogromnego zapotrzebowania na wodę, niszczenia środowiska pod wieloma względami. Właśnie z tego względu obecnie szuka się innych alternatyw. Im więcej plastiku wytwarzamy, tym bardziej przyczynia się to do nasilenia zmian klimatycznych oraz silnych zjawisk pogodowych, jak przewlekłe susze, huragany, powodzie.

Odpady to jednak nie jest jedynie problem otaczającej nas natury! Plastik zalewa nas samych od środka! Badania wskazujące na obecność mikro i nanoplastiku w nas samych zostały nagłośnione stosunkowo niedawno, jednak szokują. Okazuje się, że te substancje zjadamy wraz z owocami morza, solą morską, pijąc wodę butelkowaną. Największe ilości szkodliwego mikroplastiku znajdują się w krewetkach, homarach, ale i rybach morskich. Ponadto mikroplastik trafia do żywności podczas procesów przetwórczych. Hasło, że sami stajemy się plastikowi wcale nie jest przesadzone!

Jak to wszystko zastopować?

Z rosnącą górą odpadów postanowiły wreszcie zacząć walkę państwa całego świata. Na kwestie ekologiczne często przymykano oko, jednak skala problemu stale rośnie i wreszcie przejrzano na oczy. Oczywiście, do tej pory było organizowanych wiele inicjatyw oddolnych, jednak coraz częściej państwa decydują się też na zmiany prawne, które mają spowodować poprawę sytuacji i zmobilizowanie przedsiębiorców do podejmowania bardziej proekologicznych działań.

W krajach Unii Europejskiej ze sklepowych półek już niedługo znikną jednorazowe przedmioty z plastiku takie jak: patyczki do uszu, słomki, plastikowe naczynia jednorazowe, styropianowe pojemniki na żywność. Wszystko ma zostać zastąpione bardziej ekologicznymi materiałami, w pełni przyjaznymi dla środowiska, jak choćby papier. Ponadto wprowadzona w życie została dyrektywa, która ma zwiększyć użycie tworzyw recyklingowanych przy wyrobie choćby plastikowych butelek. To kroki, które z pewnością pomogą w zmianach na lepsze. Warto jednak, abyśmy zaczęli działać także na własną rękę!

Wejdź i przeczytaj więcej: https://www.krainawody.pl/blog/news/jak-ograniczyc-odpady-w-domu-czyli-kilka-slow-o-filozofii-zero-waste

Zacznij być eko we własnym domu!

Jeśli każdy z nas wprowadziłby w życiu choć drobne zasady związane z bardziej ekologicznym trybem życia, ilość odpadów z pewnością by się zmniejszyła. Podjęcie działań wcale nie musi wiązać się z wysokimi kosztami! Wręcz przeciwnie. Dla wielu dodatkowym argumentem może być fakt, że będziemy w stanie zaoszczędzić! I to dość sporo. Taka mała inicjatywa przynosi mnóstwo plusów dla środowiska i nas samych!

Od czego zacząć? Przede wszystkim przyjrzyjmy się bliżej naszemu otoczeniu, temu, co wykorzystujemy na co dzień. Warto przeczytać więcej o zasadach zero waste. To filozofia i ruch, którego główną ideą jest ograniczenie wytwarzania śmieci i nie przyczynianie się do nadmiernego obciążania środowiska.

Zero waste opiera się na pięciu prostych zasadach, które z łatwością można wprowadzać w swoją przestrzeń. Nie trzeba, aby te zmiany były radykalne, czasem wystarczą małe działania i drobne przemiany, które złożą się na wielki efekt! Wśród pięciu zasad jest: odmawianie, recykling, kompostowanie, odnawianie i ograniczanie. Jak wprowadzić te zasady w codziennym życiu?

Ekologia na zakupach

Przede wszystkim zawsze zabieraj ze sobą na zakupy własną torbę – siatkę lub płócienną. Te obecnie są naprawdę atrakcyjne, stanowią bardzo ciekawy dodatek, mają różne wzory, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do własnego stylu. Dzięki temu nie musisz wydawać pieniędzy na reklamówki sklepowe, które są coraz droższe.

Staraj się unikać pakowania warzyw i owoców w oddzielne foliówki. One mają już naturalną ochronę w postaci skórki. Tym bardziej nie warto kupować takich, sprzedawanych na plastikowych tackach lub w plastikowych pojemnikach. Warto mieć swoją lnianą torbę na pieczywo oraz własne pojemniki, w które w sklepach zapakują nam żywność kupowaną na wagę. Kasze, makarony, przyprawy – to wszystko możemy kupić bez dodatkowych opakowań, a w naszych domach mogą znajdować się w stylowych słoikach.

Warto robić zakupy według listy, kupując tylko to i w takich ilościach, które są nam w rzeczywistości potrzebne. Kupowanie na zapas często kończy się marnowaniem jedzenia, które trzeba po prostu wyrzucić ze względu na to, że się psuje. Warto też wybierać świadomie, czytać składy i zwracać uwagę na opakowania. Niektórzy producenci żywności chwalą się tym, że zostały zachowane z zastosowaniem najlepszych praktyk ekologicznych i podlegają o wiele szybszemu rozkładowi.

Przemyślane zakupy to ważna kwestia nie tylko w przypadku żywności, ale również chociażby odzieży. Należy zawsze zastanawiać się czy kolejna bluzka o podobnym kroju jest nam na pewno potrzebna. Warto wybierać secend handy zamiast galerii handlowych. Kolejne kupowane w księgarni książki można z kolei zamienić na wizytę w bibliotece.

Ekologia w łazience

W łazience możemy znaleźć całe mnóstwo rzeczy tylko na jeden raz, które z powodzeniem można zastąpić bardziej trwałymi przedmiotami o takim samym zastosowaniu. Przykład? Maszynki do golenia. Zamiast używać jednorazowych, lepiej zdecydować się na takie z wymiennym ostrzem. Szczoteczkę do zębów najlepiej wymienić na taką, zrobioną z bambusa lub innych biodegradowalnych materiałów.

Odnawiaj i naprawiaj

Nie warto porzucać rzeczy i wyrzucać ich na śmietnik, kiedy tylko nam się znudzą, chcemy wymienić je na lepsze jakościowo lub się popsują. Wiele z nich da się naprawić i odrestaurować. Obecnie zakładanych jest sporo działalności, które zajmują się renowacją mebli, sprzętu AGD, a nawet butów. Wystarczy tylko poszukać. Coś, co na pierwszy rzut oka wydaje się śmieciem, w rzeczywistości może stać się oryginalnym dodatkiem do wystroju wnętrza.

Jeśli faktycznie czegoś nie potrzebujemy, a jest w dobrym stanie, warto to sprzedać lub oddać w dobre ręce. W taki sposób też przyczyniamy się do ograniczania odpadów.

Ekologia w kuchni

W kuchni również można wprowadzić wiele ekologicznych rozwiązań. Zamień plastikowe opakowania na stylowe słoiki na przechowywanie żywności oraz hermetycznie zamykane pojemniki, które pomogą zachować świeżość. Przykrywanie żywności folią spożywczą zastąp bawełnianymi ściereczkami, które w kuchni wykorzystywały babcie. Folię aluminiową podczas pieczenia zamień na naczynie żaroodporne. Pamiętaj o prawidłowej segregacji odpadów, a jeśli to możliwe, kompostuj pozostałości po przygotowywaniu posiłków.

Zamień plastik na lepsze rozwiązania

Ogromną zmorą wielu gospodarstw domowych jest nadużywanie plastikowych butelek, a te przecież można zastąpić w prosty sposób! Zamień wodę butelkowaną na filtr kuchenny, który zapewni Ci stały dostęp do oczyszczonej, smacznej i bezpiecznej wody. Zabierz ją ze sobą w dowolne miejsce w termosie lub butelce wielokrotnego użytku!

Zamiana plastikowych, jednorazowych butelek na filtr kuchenny, jak system ultrafiltracji bądź odwróconej osmozy to przede wszystkim mniejsza ilość odpadów trafiających do środowiska, ale i niższe koszty. Ciekawym przykładem jest Ecoperla Rosa, która pozwala na pobieranie wyłącznie oczyszczonej wody oraz wodę o właściwościach prozdrowotnych. Więcej w recenzji:

Proste kroki do lepszej kondycji Planety

Jak widać, wcale nie trzeba wiele, by pomóc zatroszczyć się o nasze wspólne dobro. Wystarczy wprowadzenie niedużych zmian, by środowisko w końcu mogło trochę odetchnąć. A które sposoby spodobały się Tobie?