Podróżowanie stało się sposobem na życie, a wielu globtroterów finansuje swoje podróże dzięki prowadzeniu blogów. Ponieważ żyją ze wsparcia sponsorów, których produkty promują zarówno na blogu, jak i w czasie podróży, muszą zadbać o odpowiednie pozycjonowanie w wyszukiwarce, aby zwiększać zainteresowanie i zdobywać kolejnych czytelników. Nie byłoby to jednak możliwe bez optymalizacji zarówno treści, jak i grafiki na blogu. Wiele z nich działa na platformie WordPress, która wspomaga proces pozycjonowania poprzez oferowanie wtyczek zapewniających dostosowanie treści i grafiki strony pod SEO. Jedną z nich jest narzędzie do optymalizacji zdjęć ShortPixel.

Nie tylko dla blogerów, nie tylko dla podróżników

Prowadząc bloga o podróżowaniu swoje teksty koniecznie okrasza się grafikami z podróży. Trzeba zadbać by były najwyższej jakości i nie spowalniały strony poprzez zbyt wolne ładowanie. Kompresja zdjęć umożliwia zmniejszenie ich wielkości w MB, a jednocześnie zachowanie jak najlepszej jakości zdjęcia. Tym samym zarówno szybciej się ładuje, jak i jest atrakcyjna pod względem wizualnym. Kiedyś kompresja nie dawała zadowalających rezultatów, gdyż na zdjęciach widoczne były piksele nawet w normalnej rozdzielczości. ShortPixel, czyli wtyczka WordPress umożliwia wykonanie kompresji w najwyższej jakości. W ten sposób nawet przy powiększeniu zachowana jest ostrość zdjęcia, a jednocześnie strona szybciej się ładuje. Warto nadmienić, że ShortPixel potrafi kompresować zdjęcia nie tylko na stronach opartych o silnik WordPress.

Wybierz moc kompresji odpowiednią dla siebie

Kompresja glossy nie jest narzędziem płatnym i podobnie jak kompresja bezstratna i stratna, dostępna jest w ramach darmowego konta ShortPixel. Choć kompresja bezstratna jest już rzadziej używana można z niej tu w pełni korzystać. Polega na zmniejszeniu wielkości pliku graficznego, przy zachowaniu wszystkich pikseli, zatem zmniejszony zostaje proporcjonalnie obraz. Jeśli nie chcemy aby grafika była mniejsza musimy zastosować drugi rodzaj kompresji – czyli stratną. Utrata pikseli nie jest jednak widoczna na pierwszy rzut oka ale dopiero przy powiększeniu. Kompresja odbywa się w chmurze, a grafiki są automatycznie optymalizowane po potwierdzeniu procesu i wybraniu rodzaju kompresji. Można również stworzyć kopię zapasową, do której również będzie się miało dostęp w chmurze.

Za ShortPixel nie musisz płacić ani grosza

Darmowe konto ShortPixel zapewnia możliwość optymalizacji do 100 grafik miesięcznie i jest odnawialne. Po wykorzystaniu limitu otrzymuje się 25% rabatu na wersje płatne, nie oznacza to jednak konieczności wykupienia płatnych limitów. W wersjach płatnych można skompresować nawet 55 tys. grafik za $30. Najmniejszy płatny pakiet kosztuje ok. $5 co pozwala na optymalizację do 5 tys. grafik. Jeśli więc nie prowadzi się sklepu internetowego z mnóstwem produktów prezentowanych na grafikach i stale aktualizowanym asortymentem, wersja za $5 powinna w zupełności wystarczyć na niewielki biznes, czy prowadzenie bloga.

Jak zapłacić za większe pakiety ShortPixel?

Płatność za usługę odbywa się za pośrednictwem systemu PayPal. W każdym momencie można zrezygnować z pakietu i nie powoduje to likwidacji już wprowadzonych optymalizacji. W ramach klucza API można obsługiwać kilka stron internetowych. Lepsze i sprawniejsze działanie strony zapewnia mniejszy wskaźnik porzuceń i wyższą pozycję w wyszukiwarce.

Sam używam narzędzia do kompresji fotografii ShortPixel na wielu stronach i uważam to za najlepsze narzędzie tego typu. Być może uda Ci się wyrwać ShortPixel taniej na tej stronie z kuponami do różnych narzędzi internetowych.