Kto nie marzył o tym, by ruszyć w podróż i poznawać świat? Kto musiał z nich zrezygnować po przeliczeniu kosztów związanych z realizacją planów? Okazuje się, że niepotrzebnie.

Szukając w internetowych czeluściach podpowiedzi, jak podróżować i nie wydawać przy tym dużych pieniędzy, łatwo trafić na rekomendacje platformy, która ma odpowiedź na potrzebę niskobudżetowego poznawania świata – tanie noclegi.

Kwatera w prywatnym mieszkaniu

Systemem, który pomaga w znalezieniu taniego lokum, jest Airbnb. Może to być nocleg na weekend albo kwatera na wakacje lub dłuższy pobyt w obcym miejscu. Pokoje lub całe mieszkania udostępniają tam ludzie z całego świata. Każda oferta jest odpowiednio opisana i zilustrowana zdjęciami. Przedstawiciele Airbnb sprawdzają, czy fotografie rzeczywiście przedstawiają zgłoszony do systemu lokal. Warto więc zwrócić uwagę, czy dołączone do oferty zdjęcia są zweryfikowane.

Czego będzie wymagało od nas Airbnb?

Tanie noclegi nie będą dostępne, jeśli nie dopełnimy kilku formalności. Nie obędzie się bez podania istotnych informacji. Niezbędne będzie pełne imię i nazwisko. Poproszeni zostaniemy również o wpisanie adresu e-mail oraz potwierdzonego numeru telefonu. Wymagana będzie też wiadomość wprowadzająca. Kolejny warunek to wyrażenie zgody na Regulamin Domu. System poprosi nas również o informację dotyczącą płatności. Wcześniej trzeba odwiedzić stronę airbnb.com i założyć swoje bezpłatne konto.

Rejestracja w Airbnb przez e-mail

Rejestracja w Airbnb jest dziecinnie prosta – można skorzystać z formularza lub konta w mediach społecznościowych

Miejsce odpowiednio dostosowane do potrzeb

Założenie konta to pierwszy krok do oszczędnego podróżowania. Kolejnym jest znalezienie miejsca zakwaterowania, odpowiadającego naszym potrzebom i oczekiwaniom. Na tym etapie poszukiwań bardzo pomocne są filtry. Zawężają one wybór ofert do tych, które odpowiadają wyznaczonym kryteriom. Mogą to być np. tanie noclegi zlokalizowane w centrum miasta, w bliskim sąsiedztwie parku, z widokiem na góry, wyposażone w kuchnię i wi-fi, z miejscem do spania dla 4 osób i możliwością zamieszkania tam z psem. Wybór miejsca można uzależnić również od dostępnych w jego pobliżu atrakcji. Mogą to być np. wycieczki organizowane przez lokalnych mieszkańców. Udział w nich również można zarezerwować, korzystając z Airbnb.

Jeszcze więcej zalet

Kilka słów o zaletach korzystania z ofert dostępnych w systemie już tu padło. To przede wszystkim znacznie niższa cena za nocleg od tej, którą zaproponują nam hotele. Airbnb daje nam możliwość wynajęcia kwatery w niedostępnych na co dzień miejscach. Mogą to być np. apartamenty w starych zamkach, pokój w latarni morskiej, a nawet domek na drzewie. Jest to więc sposób nie tylko na tanie wakacje, ale również przeżycie wyjątkowych okazji w wyjątkowych miejscach. Kolejna zaleta to możliwość poznania codziennego życia lokalnych mieszkańców, którzy przez jakiś czas będą naszymi sąsiadami. To oni podpowiedzą nam, gdzie można zjeść coś smacznego i nie obciążyć tym budżetu.

Airbnb ma też swoje wady

Organizowanie posiłków we własnym zakresie można uznać za jedną z wad systemu. No cóż, nic nie jest doskonałe. Wszystko, co ma swoje dobre strony, musi mieć też jakieś „ale”. W Airbnb jest nim konieczność uiszczenia z góry całej opłaty za wynajęcie kwatery. Często zdarza się, że w przypadku odwołania rezerwacji, nie wszystkie pieniądze wrócą na nasz rachunek. Warto zwrócić na to uwagę przyglądając się ofertom. Jako wadę można uznać również brak możliwości skontaktowania się z gospodarzem i „dogadania” w sprawie wynajmu poza systemem. To oznacza, że nie uda się nam uniknąć opłaty serwisowej. Wielu osobom może nie spodobać się to, że wymagane będzie od nich posiadanie karty płatniczej lub konta PayPal. Trzeba też liczyć się z możliwością odwołania rezerwacji przez gospodarza.

Opłata to nie tylko koszt noclegu

Transakcja dotycząca rezerwacji rozliczana jest, gdy gospodarz zaakceptuje zgłoszenie klienta. Warto wiedzieć, że ostateczna kwota to nie tylko koszt noclegu i stawka dzienna za pobyt w wynajętym miejscu. To również pobierana przez niektórych gospodarzy jednorazowa opłata za sprzątanie kwatery, czy też za dodatkowych gości. Opłacając rezerwację wnosimy opłatę serwisową pobieraną przez Airbnb. W razie potrzeby mogą zostać również doliczone koszty podatków i opłaty za przewalutowanie.

Klienci oceniają

Szukając pokoju, apartamentu lub domu do wynajęcia, warto zwrócić uwagę na oceny i opinie wystawiane przez osoby, które miały już okazję w nich mieszkać. Mogą one zasugerować, w jakim stopniu prezentacja oferty odpowiada temu, co lokator rzeczywiście zastanie na miejscu. To sposób na weryfikację rzetelności gospodarza. Dobrze jest więc z myślą o kolejnych lokatorach podzielić się swoimi wrażeniami z pobytu w danym miejscu. Ocenić i zaopiniować można wszystko: od standardu wyposażenia, poprzez czystość w pomieszczeniach, po widok za oknem oraz atmosferę sąsiedzką i najbliższą okolicę.

Atrakcje Airbnb w Pradze

Atrakcje Airbnb to doskonały sposób na spędzenie czasu podczas każdej podróży z Airbnb – prywatnej oraz firmowej

Weryfikacja = gwarancja

Chcąc uniknąć nieprzyjemnych sytuacji po przyjeździe na miejsce, warto zwrócić uwagę na profil gospodarza. Dokładnie chodzi tu o znaczek potwierdzający jego weryfikację. To bardzo znaczący szczegół. Mówi nam o tym, że właściciel mieszkania jest żywym człowiekiem, co potwierdza Airbnb po wcześniejszej weryfikacji dokumentu tożsamości i numeru telefonu. Sprawdzane są również profile na mediach społecznościowych. Dobrym wyznacznikiem jakości gospodarza jest status „Superhost”. System wyróżnia nim właścicieli profili o nienagannych opiniach. By go otrzymać, gospodarz musi zebrać od klientów co najmniej 80% 5-gwiazdkowych recenzji, a jego ocena musi utrzymywać się na poziomie 4,8 i wyższym.

Można jeszcze taniej

Oszczędnie nie znaczy, że taniej już nie można. Z systemem Airbnb można. Trzeba tylko zatroszczyć się o kupon rabatowy Airbnb https://www.kupony.org/blog/zgarnij-oficjalny-kupon-airbnb-i-plac-mniej/. Znaleźć go można m.in. w recenzjach klientów. Wystarczy skorzystać z jednego z linków polecających – kliknąć w niego, by przenieść się na stronę z rejestracją. Skorzystanie z tej drogi daje upust na pierwszą rezerwację. Dokonując jej warto zwrócić uwagę, czy kupon rabatowy został uwzględniony. Innym sposobem na zmniejszenie kosztów podróży z Airbnb jest śledzenie oficjalnych profili systemu w mediach społecznościowych. Warto robić to uważnie, by nie przegapić udostępnianych tam promocji i okazji.

Zawsze aktualne i zarazem oficjalne kupony rabatowe Airbnb znajdziesz pod adresem https://www.kupony.org/sklep/airbnb/.