Madera jest wyspą, portugalskim autonomicznym rejonem, który ma swój parlament i prezydenta. Madera wraz z niedalekimi wyspami Porto Santo i Ilhas Desertas wchodzi w skład archipelagu Makronezji. Makronezja to nic innego, jak słynne Wyspy Szczęśliwe. Madera nazywana jest rajskim ogrodem, wyspą wiecznej wiosny lub też wyspą szczęśliwą.

Madera dla wielu osób jest wyspą znaną z łagodnego klimatu i niesłychanych, zapierających dech w piersiach górskich widoków. Dominuje tu bujna, tropikalna roślinność. Wyspa słynie z gościnności, ciepła przez cały rok (zimą rzadko temperatura spada poniżej 19 stopni Celsjusza). Mało kto wie, że Madera jest jednym z najwyższych wulkanów na świecie. Jeżeli szukasz noclegu na Maderze, skorzystaj z Airbnb – kupon znajdziesz tutaj.

Po pierwsze wycieczki wzdłuż Lewad

Przede wszystkim są to słynne Lewady. Lewady (Levadas) to nic innego, jak specyficzna sieć kanałów nawadniających. Służą więc do transportowania słodkiej wody deszczowej. Transport odbywa się lewadami z kierunku północnego – bardziej wilgotny klimat – na południe wyspy. Aby Lewady funkcjonowały jak należy, równolegle do nich zbudowano ścieżki techniczne. Taka ścieżka zapewniała utrzymanie odpowiedniej drożności kanałów oraz bezproblemową obsługę śluz. Obecnie tymi technicznymi szlakami wędrują turyści i tak poznają najbardziej dziką, ale i ciekawą część wyspy. Idąc wzdłuż lewad, ogląda się majestatyczne szczyty górskie, chłodzi w lasach wawrzynowych. Lewady prowadzą do najbardziej dzikich zakątków północnego wybrzeża Madery. Wycieczki lewadami można zorganizować samodzielnie lub skorzystać z ofert lokalnych biur podróży.

Po drugie naturalne morskie baseny

Morskie baseny są doskonałym miejscem, by zażyć bezpiecznych, oceanicznych kąpieli. Naturalne morskie kąpieliska w Porto Moniz są otoczone malowniczymi i ostrymi skałami. Skały nie są też byle jakie, bowiem zostały utworzone z zastygłej lawy. Baseny wypełniają się oceaniczną wodą podczas wysokich przypływów. W tym kompleksie basenowym można śmiało spędzić cały dzień. Jest miejsce na rozłożenie ręcznika, ale można także wypożyczyć leżak. Aura sprzyja nie tylko morskim, ale także słonecznym kąpielom. Boskie widoki pozwalają się mocno zrelaksować.

Po trzecie Balcões w Ribeiro Frio

Jeśli ktoś jest fanem dobrej ryby, musi koniecznie udać się na Maderze do miejscowości Balcões Ribeiro Frio. To niewielkie miasteczko, a także naturalny park na dnie stromej doliny otoczonej wysokimi górami. Miejsce poraża niezwykłym pięknem! Balcões Ribeiro Frio znane jest przede wszystkim jednak z hodowli pysznego pstrąga podawanego na wiele sposobów. Spacer wśród dzikiej tropikalnej zieleni zapewni doskonały wypoczynek. Miejscowi mieszkańcy polecają przechadzki szlakiem wyjątkowym. Jest to Verdea dos Balcões, który zapewnia niesamowite, czasem pocztówkowe wręcz widoki.

Jeżeli planujesz wycieczkę na tą wyspę, koniecznie przeczytaj przewodnik po Maderze – to nieocenione źródło inspiracji.