Logopedzi liczą na wsparcie i zaangażowanie rodziców dzieci uczęszczających na terapię logopedyczną. Systematyczna praca nie tylko w gabinecie, ale i poza nim daje gwarancje sukcesu. Ćwiczenia utrwalane w domu skracają czas trwania terapii.

Często jednak na drodze współpracy logopeda – rodzic staje przysłowiowa ściana. Dziecko nie chce utrwalać materiału w domu i koniec. Wszelkie próby kończą się niepowodzeniem i płaczem ze strony dziecka. W efekcie rodzic zaprzestaje kolejnych prób. Jak zatem zaaranżować ćwiczenia, aby odnieść sukces?

Jak ćwiczyć z dzieckiem w domu?

Dziecko traktuje Cię jako Rodzica, a nie nauczyciela. Zrezygnuj z nauczycielskiego tonu, a także nudnego powtarzania słówek przy stole. Dziecku taka sytuacja od razu kojarzyć się ze szkolną ławką i przykrym obowiązkiem. Wiadomo, ćwiczenia logopedyczne bywają i trudne, ale należy stworzyć pozory, że wcale tak nie jest.

Miejsce do ćwiczeń logopedycznych

Nie musi to być stolik ze skierowaną na twarz dziecka lampką. Kiedy dziecko przy współpracy z logopedą opanuje już jakieś umiejętności np. wypowiadanie głoski SZ w nagłosie, śródgłosie i wygłosie, możecie przejść do powtarzania w plenerze. Dla przykładu – jesienny spacer po parku, zbieramy kasztany – pierwszy kasztan, drugi kasztan (…). Układanie zdań ze słowem kasztan np. Ula ma w koszyku kasztany.

Dzielenie słów na sylaby, wymyślanie skojarzeń. Innym przykładem może być utrwalanie głoski S, Z podczas stania w korku. Przemieszczając się wolnym tempem po zatłoczonych ulicach miast można pobawić się w wyszukiwania z najbliższego otoczenia słów zawierających S, Z. Jeśli dziecko ma wadę w postaci międzyzębowości warto kontrolować w jaki sposób wypowiada wyrazy (znak, samochód, autobus, sklep itd.).

Ćwiczenia logopedyczne przez zabawę

Większość dzieci posiada wiele zabawek i gier planszowych. Jak można wykorzystać grę planszową/zręcznościową/edukacyjną do utrwalania wymowy bądź ćwiczeń artykulatorów?

Zanim rzucisz kostką powtórz trzy słowa, bądź słowo i ćwiczenie języka. Zanim odkryjesz parę w memory powtórz zdanie i dwa słowa. Ponadto możesz działać podobnie, jak logopeda w swoim gabinecie. Przeplataj powtarzanie słów z ćwiczeniami terapii ręki np. nawlekanie koralików na sznurek.

Motywacja do ćwiczeń logopedycznych

Dzieci bardzo często potrzebują dużej dawki motywacji. Możesz mu ją zapewnić dzieci tablicom motywacyjnym. Można je dowolnie modyfikować- tablice dzienne, tygodniowe, weekendowe. Dziecko zbiera buźki, naklejki, znaczki. Za daną ilość zebranych punktów otrzymuje to, na co umówił się z Rodzicem np. wycieczkę rowerową.

Nauka przez zabawę jest gwarancją sukcesu, nie poddawaj się. Znajdź motywację w samym sobie i zacznij działać ze swoim dzieckiem.

Cennych rad udzielił logopeda z gabinetu Nauka Wymowy https://www.naukawymowy.pl/ z miasta Łódź.