Nie od dziś temat twardej wody budzi wiele emocji i kontrowersji. Zarówno zwolenników jak i zagorzałych przeciwników użytkowania twardej wody w domu nie brakuje. Wymieniają się oni argumentami na łamach portali i for internetowych. W różnych regionach geograficznych Polski problem twardej wody występuje na różną skalę.

Zawartość minerałów ważnych dla ludzkiego zdrowia, takich jak magnez i wapń to argument zdecydowanie najczęściej podnoszony przez ludzi, którym twarda woda nie przeszkadza. Szczerze mówiąc problem związany z twardą wodą w naszych domach to nic nadzwyczajnego, jednak niektórzy po prostu przywykli do takiego stanu rzeczy i nie widzą konieczności zmiękczania wody. Wodę do picia gotują bądź kupują wodę butelkowaną. Bez dwóch zdań argumentów pochodzących z drugiego obozu jest zdecydowanie więcej.

Kamień na urządzeniach AGD

Kamień na urządzeniach AGD

Twarda woda posiada na tyle duże zagęszczenie takich składników jak wspomniane wcześniej magnez i wapń, które zwykle widoczne są pod postacią kamienia osadzającego się na domowych sprzętach AGD. Osad z kamienia posiada destruktywny wpływ, skraca bowiem żywotność tych urządzeń.

Mnóstwo osób narzeka na osad powstający w łazience. Ciągłe powstawanie osadu jest powodem częstego stosowania detergentów i tracenia czasu na polerowanie armatury – nieraz bardzo kosztownej. Mimo energii włożonej w polerowanie akcesoriów łazienkowych – efekt lśniących baterii można obserwować przez pół dnia. Natarczywy osad wraca.

Sucha skóra

Sucha skóra to skutek twardej wody

Ponadto twarda woda ma niekorzystny wpływ na naszą urodę. Skóra po kąpieli w twardej wodzie łuszczy się, a włosy nie wyglądają na zdrowe (niezależnie od zabiegów pielęgnacyjnych). Dla wielu osób aspekt zdrowotny twardej wody jest jeszcze bardziej niepokojący. Choć twarda woda nie posiada tak negatywnego wpływu na ludzi organizm jak na urządzenia, to szczególnie powinny się jej wystrzegać osoby starsze, osoby z chorymi nerkami wykazujące skłonność do powstawania kamienia w moczowodzie oraz rodzice opiekujący się małymi dziećmi.

To tylko niektóre z negatywnych konsekwencji, jakie niesie za sobą twarda woda. Jest ich znacznie więcej. Wystarczy poczytać informacje dostępne na stronie http://www.zmiekczacze.com/twarda-woda/.

Najprostszym rozwiązaniem, które uchroni nas przez zgubnymi skutkami twardej wody jest uzdatnianie wody. To prosta czynność, do której wystarczą ogólnodostępne, kompaktowe zmiękczacze wody.