Kiedy ktoś niepożądany uzyskuje dostęp do jednego z naszych kont na stronach internetowych, jesteśmy tym stanem rzeczy wstrząśnięci i w panice piszemy do administracji, by jak najszybciej zablokowała konto. Wiąże się to z ogromnym stresem i masą nerwów, a często także traumą na resztę życia, jeśli poniesiemy przy okazji jakieś bardzo wymierne koszty finansowe. To bez wątpienia ogromna tragedia dla każdej osoby, którą taki przykry scenariusz spotka.

Czy można coś z tym fantem zrobić?

Należy mieć świadomość, że nie jesteśmy skazani na to, że osoby nieżyczliwe nam lub chcące sprawić nam jakieś szkody będą w stanie zrobić to całkowicie bezproblemowo. Dosłownie nie ma takiej możliwości – jeśli odpowiednio się zabezpieczymy, a tak się składa, że jak najbardziej jest dostępne narzędzie, które umożliwia zabezpieczenie swojej aktywności w internecie w sposób, który jest nie do złamania dla nieżyczliwych osób z zewnątrz.

Czym tak naprawdę jest VPN?

Nazwa tego sposobu zamyka się w trzech literkach – VPN. Skrót ten oznacza wirtualną sieć prywatną. Żeby wytłumaczyć to bardziej obrazowo, należy najpierw wyjaśnić, czym de facto jest fizyczna sieć prywatna, czyli ta w pewnym stopniu klasyczna. Polega ona ni mniej, ni więcej na połączeniu dwóch komputerów za pomocą najzwyczajniejszego w świecie kabla. Wydaje się to prozaiczne, ale takie połączenie nie sposób naruszyć w jakikolwiek sposób – jedyną możliwością jest fizyczne podpięcie się swoim kablem, a tego przecież nikt nieżyczliwy nie będzie w stanie dokonać bez wiedzy administratora połączenia.

VPN w trochę mniej technicznym języku

Wirtualna odmiana tego typu sieci wydaje się zatem czymś skrajnie osobliwym i niestworzonym, ale taka usługa jak najbardziej istnieje, ba, zapewnia ją w dzisiejszych czasach wiele profesjonalnych firm, takich jak na przykład NordVPN, czy Ivacy VPN. Na czym konkretnie polega specyfika działania tego typu usługi? Nie jest to przesadnie skomplikowane. Korzystamy z internetu jak zwykle – jedyna różnica polega na tym, że przesyłane z naszego komputera dane nie trafią wprost do miejsca przeznaczenia, lecz trafiają przedtem do czegoś w rodzaju pośrednika, którym w tym przypadku jest serwer VPN. Tam odbywa się zaszyfrowanie wiadomości, zmiana IP i następnie odesłanie jej do miejsca, do którego chcielibyśmy, żeby trafiła. Proste i nieziemsko skuteczne, głównie z uwagi na stosowane przez profesjonalne firmy mechanizmy zabezpieczające – bezwzględnym standardem jest AES-128, coraz częściej stosuje się także jeszcze mocniejsze AES-256. Literki i cyferki niewiele mówią, więc można to zobrazować nieco lepiej – złamanie klucza szyfrującego, który ma prawie trzysta znaków, najlepszemu i największemu współczesnemu superkomputerowi zajęłoby bez mała miliard lat.

Rosnący rynek usług VPN

Podsumowując zwięźle i możliwie najkrócej, VPN faktycznie jest jedną z nielicznych usług w internecie, które są w stanie zagwarantować skuteczność swojej oferty. Osoby nieżyczliwe totalnie nie mają wstępu do połączenia zabezpieczonego przy użyciu tego rozwiązania. W Polsce nie jest ono jeszcze bardzo popularne, ale im bardziej będzie wzrastać świadomość na temat konieczności zapewnienia sobie bezpieczeństwa w sieci, tym szybciej VPN zyska na popularności, na którą bezwzględnie zasługuje.