Woda ze studni może kryć w sobie wiele zanieczyszczeń. Jej stan nie jest przez nikogo kontrolowany i sami musimy zatroszczyć się o to, aby była dobrej jakości, ale przede wszystkim była bezpieczna w użytkowaniu. Właśnie dlatego warto wykonać analizę wody. Kłopotami, które badanie wykazuje najczęściej jest żelazo oraz mangan. W jaki sposób usuwać te zanieczyszczenia?

Żelazo i mangan obecne w wodzie nie są co prawda zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia, jednak potrafią wywołać wiele awarii i stanowczo zmniejszyć komfort codziennego korzystania z wody.

Jeżeli stężenia są mocno przekroczone, woda staje się mętna, zmienia barwę, a nawet zapach i smak. Ze względu na niekorzystne właściwości organoleptyczne wiele osób rezygnuje ze spożywania takiej wody, zastępując ją najczęściej butelkowaną. Ponadto prane tkaniny tracą kolor, pojawiają się na nich rdzawe plamy. Zacieki występują również w miejscach poboru wody. Są ciężkie do usunięcia, a ponadto wymagają dużego zużycia detergentów.

Równie dużym problemem w gospodarstwach domowych jest osad wytrącający się z zażelazionej i zamanganionej wody. Z łatwością osiada w instalacjach, sprzęcie AGD, prowadząc do awarii, zmniejszenia światła rur, spadków wydajności.

Najgorsze jednak jest to, że osad po żelazie i manganie jest doskonałym środowiskiem do bytowania mikroorganizmów. Chętnie rozwijają się w nim bakterie, również te niekoniecznie przyjazne dla ludzkiego organizmu. Po dłuższym czasie może dojść nawet do skażenia wody przepływającej przez rury.

O potrzebie uzdatniania nie trzeba przekonywać

Każdy, kto zetknął się ze sporym przekroczeniem żelaza i manganu w wodzie nawet nie myśli o tym, aby zbagatelizować problem. Sposobów na poradzenie sobie z problemami upatrują w specjalistycznym sprzęcie do uzdatniania wody.

Metod na odżelazianie i odmanganianie jest naprawdę sporo, a wybór lepiej skonsultować ze specjalistą. Bardzo dużo zależy od warunków panujących w instalacji, wyników analizy wody, zużycia wody i rzecz jasna zapotrzebowania na wodę. Spore znaczenie ma również to, jaki zbiornik hydroforowy znajduje się w instalacji.

Jeżeli w gospodarstwie znajduje się ocynkowany hydrofor, to najczęściej poleca się sprawdzony i wydajny sposób, który jest w stanie poradzić sobie nawet z bardzo wysokimi przekroczeniami i zapewnić duże ilości przefiltrowanej wody. Jest nim tradycyjny odżelaziacz i odmanganiacz wypełniony w całości katalitycznym złożem.

W takim wypadku dodatkowo montowana jest jeszcze sprężarka lub zwężka napowietrzająca wodę w celu natlenienia. Następnie woda przechodzi przez hydrofor, gdzie jest jeszcze bardziej napowietrzana. Dopiero w ostatnim etapie trafia na złoże.

Co jednak zrobić, gdy nie ma możliwości założenia tak dużej stacji lub w domu znajduje się już hydrofor przeponowy?

Inne sposoby odżelaziania i odmanganiania

Dość często polecane są urządzenia regenerowane nadmanganianem potasu, jednak ta metoda wymaga bardzo dużo zachodu i uwagi użytkownika. Stale trzeba kontrolować poziom regeneratu, by wszystko działało prawidłowo. W dodatku istnieje prawdopodobieństwo, że nadmanganian potasu przedostanie się do instalacji, a to może nieść ze sobą opłakane skutki dla organizmu.

Inną możliwością jest stacja wielofunkcyjna, jednak nie każdy chce przy okazji usuwania żelaza i manganu z wody redukować z niej również stopień twardości.

Na szczęście na rynku pojawiła się jeszcze jedna alternatywa w postaci odżelaziaczy i odmanganiaczy wody z komorą sprężonego powietrza. Te urządzenia są bardzo chwalone i chętnie wybierane ze względu na minimum miejsca, jakie zajmują, niskie koszty eksploatacji oraz brak potrzeby stosowania środków chemicznych, mogących być szkodliwymi dla człowieka i środowiska.

Jednym z takich produktów jest nowość od marki Ecoperla – Ecoperla Oxytower.

Jak działa Ecoperla Oxytower?

Jeśli tylko pozwalają na to warunki i parametry wody, w gospodarstwie domowym można zamontować odżelaziacz i odmanganiacz Ecoperla Oxytower. Nie jest to urządzenie, które sprawdzi się przy dużych przekroczeniach, jednak można uznać je za alternatywę klasycznych stacji zbudowanych z hydroforu ocynkowanego, zwężki napowietrzającej oraz filtra ze złożem. W tym przypadku cały proces odżelaziania i odmanganiania odbywa się wewnątrz urządzenia. Jak to dokładnie działa?

Kiedy surowa woda trafia do butli ciśnieniowej Ecoperla Oxytower, najpierw jest wprowadzana do komory sprężonego powietrza. Jest to komponent zastępujący inżektor oraz hydrofor bezprzeponowy w klasycznych instalacjach. Woda jest natleniana, po czym trafia na złoże filtracyjne.

W Ecoperla Oxytower jest aż 75 litrów materiału filtracyjnego. To właśnie na nim zachodzi kataliza rozpuszczonych w wodzie cząstek żelaza i manganu z tlenem. Wynikiem reakcji jest przekształcenie żelaza i manganu w formę nierozpuszczalną. Właśnie w postaci cząstek stałych te substancje są zatrzymywane, a użytkownik otrzymuje czystą wodę.

Po pewnym czasie (zazwyczaj co 1-5 dni, w zależności od jakości wody) załącza się automatyczna regeneracja, której celem jest dokładne oczyszczenie złoża i przygotowanie go do dalszej, wydajnej pracy.

Ogromną zaletą Ecoperla Oxytower jest fakt, że usuwa z wody nie tylko żelazo i mangan, ale również siarkowodór, który często odpowiada za nieprzyjemny zapach wody przypominający „zgniłe jajo”.

Komponenty najwyższej jakości

Ecoperla Oxytower na pewno wyróżnia się spośród konkurencyjnych produktów swoją jakością. Został stworzony z doskonale dopasowanych komponentów wykonanych z trwałych materiałów wysokiej jakości. Ich produkcja ma miejsce w renomowanych fabrykach położonych na terenie Stanów Zjednoczonych i Europy.

Potwierdzeniem jest chociażby głowica sterująca dedykowana temu urządzeniu. Za jej wytworzenie odpowiada Clack – znany amerykański producent, lider w produkcji tego rodzaju komponentów sterujących urządzeniami do filtracji wody.

Głowicę sterującą można uznać praktycznie za bezawaryjną. Istnieje możliwość jej serwisowania, co zapewnia wygodę i możliwość szybkiej reakcji w razie potrzeby. W dodatku jest bardzo prosta w programowaniu, a na podświetlanym ekranie można odczytać wszystkie najważniejsze informacje. Istnieje możliwość diagnostyki i wyświetlenia historii pracy.

Z kolei złoże zastosowane w butli ciśnieniowej to znany i ceniony Birm, który bardzo dobrze radzi sobie z przekroczeniami żelaza i manganu. Jest doceniany ze względu na trwałość oraz możliwość pracy w dość dużym zakresie temperatur.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym istotnym elemencie, jaki stanowi Ecoperla Smart System. Są to ustawienia głowicy sterującej dobierane indywidualnie do każdego przypadku. Stworzyli je doświadczeni eksperci marki Ecoperla. Jakie korzyści zapewniają? Przede wszystkim mniejsze koszty eksploatacyjne, zrównoważoną, bezpieczną pracę urządzenia przez długie lata.

Jakie są koszty eksploatacyjne?

Ecoperla Oxytower jest jednym z najtańszych w utrzymaniu odżelaziaczy i odmanganiaczy wody dostępnych na rynku. Wszystko dzięki Ecoperla Smart System, ale również specyfice jego działania.

Właściwie jedyne koszty eksploatacyjne to koszt wody wykorzystanej do regeneracji złoża filtracyjnego oraz prądu, jaki pobiera głowica sterująca. Do tego należy jeszcze doliczyć opłatę za wymianę złoża, ponieważ to nie jest wieczne i po kilku latach wyczerpuje się jego wydajność.

10 lat gwarancji dla Ecoperla Oxytower

Polska marka Ecoperla obecnie daje jedną z najdłuższych gwarancji na oferowane produkty! Stacja uzdatniania Ecoperla Oxytower posiada gwarancję, która wynosi aż 10 lat! To mówi samo za siebie. Przyznanie tak długiej gwarancji jest potwierdzeniem zastosowania wysokiej jakości komponentów. Warto to wziąć pod uwagę!

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że odżelaziacze i odmanganiacze z poduszką sprężonego powietrza nie zapewniają takiego natlenienia wody, jak klasyczne rozwiązania. To sprawia, że nie będą dobrym wyborem, jeśli rodzina zużywa bardzo duże ilości wody (ponad 500 litrów na dobę).

Ponadto urządzenia tego typu są bardzo wrażliwe na odczyn pH. Potrzebują wody o wartości pH co najmniej 7,5, by skutecznie działać.

Producent zaleca montaż filtra naurowego z wkładem mechanicznym za odżelaziaczem i odmanganiaczem Ecoperla Oxytower. To dobry sposób, by zapobiec przedostawaniu się malutkich cząstek żelaza i manganu oraz innych pozostałości po filtracji do instalacji.

Ecoperla Oxytower – zdecydowanie godny uwagi!

Ecoperla Oxytower jest odżelaziaczem i odmanganiaczem, który daje sporo korzyści. Na pewno nie można się na nim zawieść pod względem jakości, komponentów i wykonania. Bardzo dużym plusem jest fakt, że jedno stosunkowo niewielkie urządzenie może usunąć z wody aż trzy różne kłopoty. Podczas poszukiwań zdecydowanie warto wziąć ten produkt pod uwagę.