Nie wiesz dlaczego, mimo stosowania kosmetyków z najwyższej półki, Twoja skóra jest przesuszona, a włosy matowe i nieprzyjemne w dotyku? Znowu obwiniasz źle dobrany szampon do włosów i balsam do ciała? A może rozwiązania kłopotów urodowych należy poszukać gdzieś indziej?
Jak twarda woda oddziałuje na skórę i włosy?
Choć większość z nas kompletnie nie bierze takiej opcji pod uwagę, to problemy z przesuszoną skórą i włosami w kiepskim stanie mogą wynikać z niezbyt korzystnej jakości wody. Chodzi tu głównie o wysoki stopień twardości wody oraz chlor.
Im wyższa jest twardość wody, tym większe jest napięcie powierzchniowe. To oznacza, ze o wiele gorzej rozpuszczają się w niej kosmetyki i nie działają tak jak powinny. To oznacza, że nie są w pełni w stanie oddziaływać na naszą urodę tak, jak deklarują to producenci.
Twarda woda wymaga stosowania większych ilości mydła. Powoduje wytrącanie trudno rozpuszczalnych soli kwasów tłuszczowych i metali odpowiedzialnych za twardość wody. Środki higieny osobistej nie są zazwyczaj wrażliwe na obecność w wodzie rozpuszczonych soli. Przez to gorzej się pienią i potrzebne są w o wiele większych ilościach.
Kosmetyki nie są też dobrze spłukiwane twardą wodą. Przez to pozostają na skórze, tworząc powłokę. Skutkiem takiego zjawiska jest przesuszanie się skóry i zatykanie porów. Często także niedoskonałości i zaczerwienienia.
Podobnie jest ze skórą głowy. Twarda woda może powodować choroby skóry, łupież, jej swędzenie oraz nadmierne przetłuszczanie. Przez wysoki stopień twardości wody włosy stają się matowe, suche, trudno je ułożyć. Osoby z kręconymi włosami często skarżą się na to, że ich włosy nie układają się dobrze i nie pomagają na to nawet bardzo silne kosmetyki.
Jak chlor oddziałuje na skórę?
Jeśli jesteśmy narażeni na liczne kąpiele w wodzie bogatej w chlor oraz jego pochodne, może dojść do wypłukania warstwy lipidowej na skórze. Przez to bardzo mocno jest osłabiana bariera ochronna skóry. Efekty oddziaływania chloru odczujemy w następujący sposób: uczucie ściągnięcia skóry, suchość, szorstkość, zaczerwienienia i swędzące plamy.
Szczególne ostrzeżenia dla osób z wrażliwą skórą
Na oddziaływanie chloru oraz wysokiego stopnia twardości wody powinny w szczególności uważać alergicy oraz osoby z nadwrażliwą skórą, a także chorobami skórnymi, jak choćby egzema.
Woda o nieprawidłowych właściwościach może nasilać objawy.
Wydatki na środki higieny osobistej mogą dać się we znaki
Dodatkową wadą stosowania wody o wysokim stopniu twardości oraz bogatej w chlor są duże wydatki na kosmetyki i środki higieny osobistej. Przy stosowaniu wody o odpowiedniej jakości zużycie kosmetyków może spaść nawet o 60%. To oznacza rzadsze kupowanie nowych buteleczek ze środkami. Być może całkowicie odpadną też wydatki na balsamy do ciała i odżywki do włosów.
Z całą pewnością będzie można przerzucić się na delikatniejsze kosmetyki, co nie pozostanie bez znaczenia dla naszej urody i środowiska.
Jak sobie z tym poradzić?
Jest kilka sposobów na poradzenie sobie z wysoką twardością wody oraz chlorem obecnym w wodzie. To, na który postawimy jest w dużej mierze zależne od warunków panujących w gospodarstwie domowym, naszych oczekiwań, zużycia wody.
Oto kilka sposobów na filtrację wody, na które najczęściej decydują się rodziny.
Filtr prysznicowy z KDF
To sposób doraźny, który sprawdzi się, jeśli nie ma szans na montaż profesjonalnego, centralnego systemu uzdatniania wody (na przykład w mieszkaniach w bloku).
Filtry prysznicowe obecnie zyskują na popularności i można je zobaczyć w coraz większej ilości domów. Montuje się je między baterią prysznicową a miejscem czerpania wody. Nie są duże, ani ciężkie.
Złoże, którym są wypełnione wkłady prysznicowe to KDF, czyli złoże cynkowo-miedziane, które neutralizuje działanie chloru, soli wapnia i magnezu. Wkłady w filtrach prysznicowych wymienia się średnio co 3 – 6 miesięcy w zależności od jakości surowej wody.
Taki filtr powinien ulżyć skórze i choć częściowo zniwelować skutki substancji szkodliwych dla włosów i skóry.
Zestawy filtracyjne
Jeśli tylko pozwala na to miejsce, warto pomyśleć o montażu profesjonalnego, centralnego zestawu uzdatniania wody.
Połączenie kompaktowego lub dwuczęściowego zmiękczacza wody z kolumną węglową stanowi najlepszy, bardzo wydajny sposób na rozprawienie się z twardą wodą, pełną substancji podrażniających skórę.
Zmiękczacz wody działa na zasadzie wymiany jonowej i jony odpowiedzialne za powodowanie wysokiego stopnia twardości zastępuje neutralnymi jonami sodu. Dzięki temu woda staje się miękka (w zależności od zapotrzebowania użytkowników całkowicie lub częściowo), cechuje się niższym napięciem powierzchniowym, przez co wszystkie kosmetyki działają tak jak powinny nawet przy zastosowaniu małych ilości. Na skórze nie pozostaje osad po mydle i innych środkach czystości.
Zmiękczona woda dodatkowo przepływa przez dużą kolumnę filtracyjną wypełnioną węglem aktywnym. Wewnątrz niej dochodzi do redukcji związków chemicznych, które mogą być drażniące podczas kąpieli. Chodzi tu między innymi o chlor i jego pochodne.
Redukcja tych substancji sprawia, że woda staje się neutralna dla skóry i delikatna.
Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest poprawa właściwości organoleptycznych wody, takich jak jej smak, zapach czy barwa. Po filtracji za pomocą takiego zestawu woda staje się smaczna. Można ją spożywać bezpośrednio z kranu lub wykorzystać do przyrządzenia potraw lub napojów. Zawsze będą wyglądały estetycznie, będą aromatyczne, a poszczególne produkty zachowają swoje naturalne kolory.
Jakie urządzenia wybrać do zestawu? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na producenta oraz jakość komponentów. Produkt należy dobrać do poziomu twardości wody, ilości mieszkańców, zużycia wody i przepływu wody.
Jeśli chodzi o kolumnę węglową, bardzo dobrą jakościowo propozycją jest kolumna polskiej marki Ecoperla Carbotower dostępna w trzech rozmiarach do wyboru. Jego wnętrze stanowi wysokiej klasy kokosowy węgiel aktywny o dużej powierzchni filtracyjnej. W standardowej wersji to urządzenie jest sprzedawane z głowicą ręczną – to znacznie zmniejsza koszty eksploatacji, jednak wymaga doglądania ze strony użytkownika. Do Ecoperla Carbotower można dobrać głowice automatyczną.
Co do zmiękczaczy wody wybór jest naprawdę duży. Dobór zależy od oczekiwań domowników oraz budżetu przeznaczonego na ten cel. Do dużych gospodarstw domowych polecane są dwuczęściowe zmiękczacze wody z serii Ecoperla Softower. Jest to propozycja o ogromnej wydajności, bez problemu radząca sobie nawet z bardzo wysokim stopniem twardości wody przy dużym zużyciu.
Z kompaktowych propozycji na uwagę zasługuje bardzo prosty w montażu Ecoperla Toro z 20 litrami monosferycznej żywicy jonowymiennej. Jeśli komuś zależy na specjalnych systemach dodatkowo zmniejszających koszty eksploatacji i ułatwiających eksploatacje, polecane są zmiękczacze wody z serii Ecoperla Slimline.
Zmiękczacz wody z węglem aktywnym
Jeżeli w gospodarstwie domowym nie ma zbyt wiele miejsca na montaż dużego zestawu składającego się ze zmiękczacza wody oraz kolumny węglowej, mniej wydajnym, ale zapewniającym podobne efekty jest kompaktowe urządzenie 2 w 1, które zawiera dwa rodzaje złóż – żywicę jonowymienną oraz węgiel aktywny.
Ostatnio marka Ecoperla wprowadziła na rynek właśnie taki produkt – kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. Posiada on aż 40 litrów złoża, z czego 10 to kokosowy węgiel aktywny impregnowany srebrem, a pozostałe 30 litrów to najwyższej klasy monosferyczna żywica jonowymienna.
30 litrów złoża zmiękczającego czyni z Ecoperla Hero pełnoprawny zmiękczacz wody, który jest w stanie zaspokoić potrzeby na zmiękczoną wodę do kąpieli i nie tylko nawet sześcioosobowej rodziny.
Co ciekawe, materiały filtracyjne zostały dobrane do siebie w taki sposób, że nie mieszają się ze sobą, cały czas stanowią warstwy. Dzięki temu możliwa jest tak dokładna i wydajna filtracja wody zgodna z deklaracjami producenta.
Dodatkową zaletą tego urządzenia jest naprawdę wysoka jakość. Ecoperla Hero został stworzony przez polską markę z najwyższej jakości komponentów od znanych producentów, jak Clack.
Z odpowiednią wodą może być inaczej
Nie musimy polegać tylko i wyłącznie na działaniu kosmetyków. Jeśli mimo stosowania naprawdę dobrych środków higieny osobistej nie widać poprawy w stanie skóry i włosów lub, co gorsza, jeszcze większe negatywne zmiany, warto zastanowić się czy winy nie ponosi za to woda. Na szczęście z każdym problemem można się uporać!
ostatnie komentarze