Na forach internetowych oraz w prywatnych rozmowach często zdarza się, że ludzie przyznają się wprost do tego, że nie piją wody z kranu. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że nie odpowiada im pod względem smaku i zapachu. W takim wypadku woda butelkowana zyskuje zdecydowaną przewagę, a przecież nie musi tak być!

Badania przeprowadzone w Polsce wykazały, że w 2018 roku choć raz po wodę butelkowaną sięgnęło ponad 90% z nas. Są osoby, które decydują się na zakup wody w plastikowej butelce tylko wtedy, kiedy zmusza ich do tego sytuacja: w trakcie podróży, w upalny dzień, kiedy zapomną zabrać wodę ze sobą. Jest jednak wiele rodzin, które z butelkowanej wody do picia korzystają na co dzień.

To rozwiązanie nie jest jednak korzystne ani dla ich portfela, ani środowiska. W końcu plastikowe butelki to kolejne odpady, które trafiają do środowiska i rozkładają się w nim przez długie lata. Z kolei cena wody w plastikowym pojemniku potrafi wynosić nawet około 3 złotych, czyli kilka/kilkanaście razy więcej niż litr wody pobranej z kranu.

Okazuje się, że czasem wystarczy bardzo niewiele, by przywrócić wodzie kranowej na tyle dobry smak i zapach, by dorównywała lub nawet w niektórych przypadkach przewyższała wodę butelkowaną pod względem walorów organoleptycznych.

Przy wodzie średnio i mało zanieczyszczonej wystarczy zastosować bardzo prosty filtr kuchenny, by zaoszczędzić pieniądze, przyczynić się do ochrony środowiska i zyskać dostęp do świeżej, smacznej wody w każdych ilościach.

Ecoperla Profine POU – prosty sposób na dobry smak wody

Jedną z ciekawszych propozycji na doszlifowanie jakości wody w domu jest nowość od polskiej marki Ecoperla – seria niewielkich i niepozornych systemów ultrafiltracji Ecoperla Profine POU.

Jest to już kolejny owoc współpracy polskiej marki Ecoperla z producentem komponentów i systemów uzdatniania wody Profine.

Seria filtrów kuchennych Ecoperla Profine POU w całości powstaje na terenie Europy. Tym, co zachwyca jest ogromna precyzja w wykonaniu poszczególnych części. Nowość Ecoperla jest w pełni przyjazna użytkownikowi pod względem montażu i serwisu.

To bardzo ekologiczny i ekonomiczny sposób na smaczną wodę pitną w domu, co potwierdzają poszczególne cechy charakterystyczne tej ultrafiltracji.

Po pierwsze jest to system, który nie ma żadnego zbiornika na magazynowanie wody. Cała woda jest filtrowana i podawana użytkownikowi na bieżąco. Nie ma odrzutu do kanalizacji. Ponadto niektórych może ucieszyć wiadomość, że w wodzie pozostają wszystkie minerały.

Jak działa Ecoperla Profine POU?

W przypadku modelu trzystopniowego, Ecoperla Profine POU 3, na drodze filtracji usuwane są:

  • Zanieczyszczenia mechaniczne
  • Związki odpowiedzialne za pogorszenie smaku i zapachu wody (chlor, jego pochodne, pozostałości dezynfekcji, związki organiczne, pestycydy)
  • Substancje o wymiarze powyżej 0,1 mikrona (bakterie, cysty, wirusy, metale ciężkie)

Ultrafiltracja Ecoperla Profine POU 3 składa się z trzech wkładów filtracyjnych. W pierwszej kolejności woda przepływa przez wkład wstępny o dokładności 5 mikronów. Tutaj usuwane są wszystkie cząstki substancji stałych. Następnie woda wpływa do wkładu z prasowanym węglem aktywnym. Na tym etapie jest doczyszczana z zanieczyszczeń mechanicznych oraz substancji chemicznych odpowiedzialnych za zmianę smaku i zapachu wody. Jako ostatni etap zastosowano membranę ultrafiltracyjną o dokładności 0,1 mikrona.

Drugi, mniejszy model z tej serii, czyli Ecoperla Profine POU 2 dedykowany jest użytkownikom zmiękczaczy wody oraz posiadaczom stacji uzdatniania. Filtr pozbawiony jest pierwszego etapu filtracji wstępnej, która zazwyczaj jest wymagana przed lub za stacją uzdatniania wody na cały dom. Ecoperla Profine POU 2 składa się zatem z dwóch wkładów, które usuwają:

  • Związki odpowiedzialne za pogorszenie smaku i zapachu wody (chlor, jego pochodne, pozostałości dezynfekcji, związki organiczne, pestycydy)
  • Substancje o wymiarze powyżej 0,1 mikrona (bakterie, cysty, wirusy, metale ciężkie)

Niezwykłe wkłady filtracyjne

Warto poświęcić nieco więcej uwagi samym wkładom filtracyjnym oraz ich budowie. Co bardziej spostrzegawczy powinni zauważyć, że różnią się one od wkładów standardowo stosowanych w systemach ultrafiltracyjnych.

Przede wszystkim wyróżniają się dużą powierzchnią filtracyjną, nawet 5-krotnie większą w porównaniu z innymi wkładami tego typu dostępnymi na rynku. Ich wydajność wynosi nawet do 10 000 litrów. To sprawia, że mają większą powierzchnię filtracyjną, przez co woda ma dłuższy kontakt z materiałem filtracyjnym. Wkłady w Ecoperla Profine POU charakteryzują się większą trwałością i wytrzymałością. Wystarczy je wymienić raz na rok!

Cechą, która zachwyciła wielu znawców jest niezwykła szczelność. Praktycznie nie ma szans na przedostanie się zanieczyszczeń do środka i wystąpienia skażenia bakteriologicznego.

Ciekawa jest też sama konstrukcja. Wkłady dedykowane Ecoperla Profine POU są niezwykle przyjazne użytkownikowi. Ich wymiana jest prosta, szybka i bezproblemowa!

Wylewka w zestawie

W zestawie z Ecoperla Profine POU znajdziemy również wylewkę, przez którą będzie przepływała przefiltrowana woda.

Sam pobór wody jest naprawdę szybki, a napełnienie szklanki bądź innego naczynia nie potrwa długo.

Design został dobrany w taki sposób, by wylewka z łatwością mogła wpasować się w wystrój każdej kuchni.

Co jeszcze znajdziemy w zestawie?

Oprócz wkładów i wylewki w pudełku, które otrzymamy po zamówieniu, znajdziemy stelaż montażowy wykonany z trwałego materiału, akcesoria montażowe (wężyk, trójnik, śrubki do montażu) oraz szczegółową instrukcję obsługi.

Montaż Ecoperla Profine POU to bułka z masłem

Polska marka Ecoperla chciała, aby oferowany przez nią filtr kuchenny był w pełni przyjazny użytkownikowi pod względem montażu. Dzięki temu nie trzeba wydawać dodatkowych kwot na zewnętrzny serwis.

Konstrukcja Ecoperla Profine POU jest oparta o szybkozłącza, a wszystko, co należy wykonać zostało dobrze zilustrowane w instrukcji obsługi.

Sam serwis również jest prosty i błyskawiczny. Obydwa  modele z serii Ecoperla Profine POU to filtry kuchenne, które wymagają naprawdę mało miejsca na montaż i zmieszczą się nawet w częściowo zagospodarowanej szafce kuchennej. Wylewkę należy zamontować na blacie lub w zlewie.

Jakie koszty eksploatacyjne?

Ecoperla Profine POU jest naprawdę tani w utrzymaniu. Właściwie jedyny koszt stały generują wkłady filtracyjne, które należy wymienić po 12 miesiącach.

Kiedy to będzie dobry wybór?

Ecoperla Profine POU nie jest przeznaczony do każdego rodzaju wody. Nie sprawdzi się przy przekroczeniu niektórych stężeń, na przykład żelaza czy manganu. Te substancje mogą zapychać membranę ultrafiltracyjną i skracać jej żywotność.

Czym jednak różnią się obydwa modele z serii Ecoperla Profine POU?

Ecoperla Profine POU 3 to trzyetapowy filtr dla użytkowników wody wodociągowej, która wymaga poprawy swojego smaku bądź zapachu. To idealna alternatywa dla systemów odwróconej osmozy, a także dobre rozwiązanie dla osób, które chcą pić wodę o odpowiednich właściwościach organoleptycznych, jednak równolegle chcą, aby w wodzie zostały zachowane naturalnie występujące minerały.

Natomiast Ecoperla Profine POU 2 to dwuetapowy filtr, dedykowany właścicielom zmiękczaczy wody bądź posiadaczom wszelkich stacji uzdatniania. Ten model pozbawiony jest etapu filtracji wstępnej, która zazwyczaj jest wymagana przed lub za stacją uzdatniania wody na cały dom.

Gwarancja smacznej wody

Filtr z serii Ecoperla Profine POU zagwarantuje smaczną wodę w Twoim domu. Dzięki temu niewielkiemu systemowi ultrafiltracji będzie można zrezygnować z kupowania plastikowych butelek i cieszyć się wodą o neutralnym zapachu i odpowiednim smaku w każdych ilościach. Ten filtr kuchenny ma szansę znaleźć swoje miejsce w naprawdę wielu kuchniach oraz sercach całych rodzin.