Z wody korzystamy na co dzień, niezależnie od tego, z jakiego źródła pochodzi. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że czasem może być szkodliwa dla naszego gospodarstwa domowego, a nawet dla nas samych? Jakie zanieczyszczenia może kryć w sobie woda? Jak walczyć z przekroczeniami?

Problemy z jakością wody mogą dotknąć każdego. Coraz częściej mówi się o tym, że w znacznie gorszej sytuacji są osoby korzystające z własnych ujęć. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że sami odpowiadają za jakość wody, jaką spożywają. Jeśli zainteresują się parametrami i zadbają, by były odpowiednie i mieściły się w obszarach wyznaczonych przez ministra zdrowia w specjalnym rozporządzeniu, będą pić wodę bezpieczną. Jeśli jednak nie mają świadomości, co do jej stanu, może się to skończyć dość kiepsko, choćby problemami ze zdrowiem.

Woda pochodząca z wodociągu również potrafi być bogata w zanieczyszczenia. Nie jest to najczęściej wina przedsiębiorstw lecz kiepskiej jakości magistrali (na przykład instalacji w budynkach, której stan nie jest kontrolowany).

Problemy w wodzie użytkowej mogą być naprawdę bardzo różne. Od wysokiego stopnia twardości, przez żelazo i mangan, nieodpowiedni zapach i smak wody, aż po wysokie stężenie azotanów.

Na szczęście na każdy problem znajdzie się rozwiązanie! Szczególną uwagę należy zwrócić na 7 poniższych sposobów na problemy z wodą. Wszystkie pochodzą od polskiej marki Ecoperla i zostały wyprodukowane na terenie Europy z trwałych i wcześniej przetestowanych pod różnym kątem komponentów.

Pierwszy sposób: na żelazo w wodzie

Najczęstszym problemem wody studziennej jest wysoka zawartość żelaza. Przy niektórych ujęciach ten parametr może być przekroczony nawet kilkunastokrotnie.

Problemów z żelazem nie sposób przeoczyć. Często wytrąca się w postaci rdzawych opiłków, które osiadają na kranach, wannach, zlewach, kabinach prysznicowych, praniu czy nawet trawie w ogrodzie (jeśli stosujemy zażelazioną wodę do podlewania roślin).

Żelazo obecne w wodzie chętnie odkłada się w instalacjach prowadząc do znacznych strat energii pomp odpowiedzialnych za tłoczenie wody. Oprócz tego przez żelazo znacznie zmniejsza się światło rur, a to powoduje problemy z przepływem.

Sposobem na te problemy może być odżelaziacz wody polskiej marki Ecoperla Ironitower. Jest to urządzenie dostępne w czterech różnych rozmiarach do wyboru. Do jego działania nie są potrzebne żadne środki chemiczne lecz wstępne napowietrzanie. To skuteczny sposób na poradzenie sobie z kłopotami.

Sposób drugi: na żelazo i mangan

Drugi sposób na uzdatnianie wody sprawdzi się, jeśli w wodzie z własnego ujęcia wystąpił problem żelaza oraz manganu lub jedynie mangan.

Mangan, podobnie jak żelazo, w większych stężeniach potrafi wytrącać się z wody i osiadać na powierzchniach w postaci czarnych opiłków. Jego obecność jest wyczuwalna w smaku i zapachu wody – znacznie pogarsza te parametry.

Mangan o wiele trudniej wytrąca się z wody, dlatego też potrzebne jest specjalne złoże. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na jednoczesne usuwanie żelaza i manganu jest Ecoperla Sanitower.

Ta linia również wymaga wcześniejszego napowietrzania wody, jednak działa bez zastosowania jakichkolwiek związków chemicznych. Cztery rozmiary do wyboru pozwalają na dobór opcji najlepiej dostosowanej do potrzeb.

Sposób trzeci: na twardą wodę

Twarda woda jest jednym z najczęstszych problemów obecnych w wodzie użytkowej. Wielu ludzi często nie traktuje tego zagrożenia poważnie, ponieważ wysoki stopień twardości wody nie ma wpływu na stan zdrowia. Warto jednak zaznaczyć, że na jej użytkowaniu cierpi całe gospodarstwo domowe.

Jest to spowodowane głównie obecnością kamienia kotłowego, czyli osadu powstałego na skutek wytrącania się jonów wapnia i magnezu odpowiedzialnych za twardość wody. Kamień osadza się z łatwością i dużą szybkością w bojlerach, urządzeniach podgrzewających wodę, kotłach grzewczych. Może powodować lokalne niedogrzania lub przegrzania, straty energii cieplnej, a co za tym idzie, większe rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę.

Na obecności twardej wody cierpi też domowy sprzęt AGD. Po dłuższym obcowaniu z twardą wodą pralka, zmywarka, żelazko, ekspres do kawy, czajnik często nadają się tylko do wyrzucenia. Czasem nawet nie opłaca się ich naprawiać.

Do tego dochodzą problemy ze sprzątaniem takiego osadu. Ilość detergentów idąca na walkę z twarda wodą jest zatrważająca. To generuje ogromne, niepotrzebne koszty.

Jednym ze sposobów na skuteczne zwalczanie twardej wody jest linia dwuczęściowych zmiękczaczy wody od polskiej marki Ecoperla Softower. Dzięki wymianie jonowej są one w stanie szybko i wydajnie wytwarzać miękką wodę na cały dom. Posiadają jedno z lepszych na rynku złóż w postaci żywicy monosferycznej. Procesem zmiękczania i regeneracji steruje głowica od amerykańskiego producenta Clack.

Seria Ecoperla Softower jest przeznaczona zarówno dla osób posiadających własne ujęcie, jak i dla tych, którzy korzystają z wody wodociągowej.

Sposób czwarty: na wiele problemów z wodą

Jednym z najgorszych koszmarów osób korzystających z własnego ujęcia jest sytuacja, w której okazuje się, że wystąpiło więcej niż jedno przekroczenie. Wtedy nie do końca wiadomo co zrobić. Czy trzeba inwestować w zakup kilku urządzeń filtracyjnych?

Okazuje się, że niekoniecznie. W wielu przypadkach wystarczającym rozwiązaniem jest stacja wielofunkcyjna. Naszą dzisiejszą propozycją jest dwuczęściowa stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower dostępna w trzech rozmiarach do wyboru.

Butla ciśnieniowa została zasypana autorskim złożem marki Ecoperla. Każda z warstw mieszanki usuwa z wody inny problem. Ostatecznie stacja wielofunkcyjna jest sobie w stanie poradzić z: żelazem, manganem, wysokim stopniem twardości wody, jonem amonowym i związkami organicznymi.

Oczywiście jest to możliwe, jeśli woda będzie posiadała odpowiednie parametry. Ta metoda nie sprawdzi się niestety w każdym przypadku.

Sposób piąty: azotany w wodzie

Wysokie stężenie azotanów w wodzie jest problemem, który cały czas się nasila. Wynika to z coraz większego zanieczyszczenia środowiska nawozami oraz resztkami z fabryk i przedsiębiorstw.

Azotany mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Wykazano, że mają wpływ na układ krwionośny, potrafią wywoływać sinicę, a w połączeniu z innymi związkami nawet nowotwory, głównie nowotwór żołądka.

Dobrym rozwiązaniem w sytuacji przekroczenia dopuszczalnego stężenia azotanów jest specjalne urządzenie typu Ecoperla Nitratower. To urządzenie posiada specjalne złoże skonstruowane w celu efektywnego radzenia sobie z takimi problemami.

Sposób szósty: na związki chloru w wodzie

Chlor oraz jego pochodne, związki organiczne, pestycydy to substancje, których często nie brakuje w wodzie. Mają one ogromny wpływ na zmianę smaku i zapachu wody na mniej odpowiedni. Oprócz tego chlor i podobne związki mają wpływ na skórę.

U osób z nadwrażliwością te substancje są w stanie wywoływać zaczerwienienia, przesuszenia i podrażnienia skóry podczas kąpieli. Właśnie z tych powodów tak wiele osób wykazuje chęć walki z tymi zanieczyszczeniami.

Odpowiednią receptą na problemy może okazać się kolumna węglowa typu Ecoperla Carbotower.

Są to urządzenia, które do regeneracji potrzebują jedynie płukania wstecznego wodą. Jak wskazuje ich nazwa, złoże to aktywny węgiel filtracyjny, czyli jeden z najlepszych adsorbentów dostępnych obecnie na rynku.

Dzięki zastosowaniu kolumny węglowej, woda jest oczyszczana z substancji odpowiedzialnych za zmianę smaku, barwy i zapachu wody w całej instalacji.

Sposób siódmy: zanieczyszczenia mechaniczne

Zanieczyszczenia mechaniczne to jeden z najpopularniejszych problemów w wodzie użytkowej. Zazwyczaj jako rozwiązanie stosowane są filtry narurowe z wkładem mechanicznym, jednak nie zawsze okazują się wystarczającym rozwiązaniem.

Czasami zdarza się, że aby zachować wodę wolną od zanieczyszczeń mechanicznych wkład filtracyjny należy wymieniać dosłownie co tydzień, a nawet i częściej. W pewnym momencie niestety przestaje się to opłacać.

W związku z tym dobrą alternatywą może być kolumna filtracyjna. Jest to filtr zasypany złożem kwarcowym o bardzo dużej powierzchni filtracyjnej.

Do jego regeneracji wystarcza płukanie wsteczne, a złoże wystarcza na o wiele dłużej niż ma to miejsce w przypadku filtrów narurowych.

Dobrym przykładem kolumny filtracyjnej jest seria Ecoperla Sedimentower.

Dlaczego warto wybrać urządzenia z serii Tower?

Urządzenia z serii Ecoperla Tower są dobrym sposobem na usuwanie wymienionych wyżej problemów występujących w wodzie.

Przede wszystkim polecamy je dlatego, że zostały wykonane z przetestowanych i trwałych materiałów. Każdy komponent został dokładnie wybrany, podobnie jak złoże. Ilości złóż zastosowanych w mieszankach zostały precyzyjnie odmierzone, a wszystko po to, by urządzenia działały prawidłowo i bezawaryjnie przez wiele lat.

Na uwagę zasługuje również Ecoperla Smart System obecny w wielu modelach z serii Ecoperla Tower. Ecoperla Smart System to system specjalnie dobranych ustawień głowicy sterującej. Są one dopasowywane do każdego przypadku, aby urządzenie służyło jak najdłużej i jak najbardziej ekonomicznie.

10 lat gwarancji na urządzenia z serii Tower

To kolejny powód, dla którego warto wybrać stacje uzdatniania z serii Tower – aż 10 lat gwarancji na całe urządzenie! Eksperci polskiej marki Ecoperla dbają nie tylko o najwyższą jakość urządzeń oraz ich sprawne działanie. Długa gwarancja to również zapewnienie Klientom wsparcia technicznego w razie ewentualnych problemów.

Tyle rozwiązań, ile problemów

Żelazo, mangan, twardość wody, problemy z chlorem i zanieczyszczeniami mechanicznymi to najpopularniejsze kłopoty. Codziennie zgłaszają się do nas osoby, które szukają dobrego rozwiązania w atrakcyjnej cenie.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymagania stawiane wobec przyszłych urządzeń, produkty z serii Ecoperla Tower zawsze wpisują się w potrzeby dotyczące jakości oraz ceny. Warto postawić na dobrze przemyślane rozwiązania, a urządzenie potraktować jak inwestycję na lata.