Dom Elektronika

System LCN

Jeszcze niedawno w sferze marzeń, dziś w zasięgu naszej ręki – inteligentny dom może być twój. Za granicami naszego kraju system EIB oraz LCN są już standardem. Wszelkiego rodzaju modernizacje w naszym życiu mogą kojarzyć się nam z wysokimi kosztami. Nie jest to jednak do końca prawda. Inwestycja w system EIB czy LCN tak naprawdę nie wymaga wielkiego wkładu finansowego.

Oba systemy, które reprezentują inteligentny dom są bardzo do siebie podobne. Zarówno pod względem pełnionych funkcji jak i działania. System EIB jest na pewno bardziej znany. Na rynku europejskim pojawił się w 1990r. Swoją popularność zawdzięcza na pewno temu, że był to jeden z pierwszych systemów wprowadzających w nasze życie technologię, dzięki której możemy mieć inteligentny dom. Wybieramy system EIB dlatego, że jest on bardziej sprawdzony. Nie chcemy eksperymentować i chcemy być pewni swego. Ta technologia jest bez wątpliwości bardzo dobra. Nie mam żadnych zastrzeżeń co do działania tych instalacji elektrycznych. Jedynym minusem jest to, że ludzie cały czas kojarzą inteligentny dom tylko jako system EIB. Te instalacje elektryczne mają wiele zamienników. LCN, ELPY, DUPLINE, Xcomfort – te wszystkie systemy mają jeden cel – pomagać człowiekowi. LCN to dość nowatorskie rozwiązanie lecz badania wykazują, że grono klientów tej firmy rośnie.

Ciężko jest przebić się np. rozwiązaniom LCN przez system EIB. Pierwszą zaletą LCN jest cena. W niektórych przypadkach jest nawet o 50% mniejsza niż oferowana przez system EIB. Poza tym system instaluje się naprawdę prosto. Warto dodać, że jego niezawodność oraz możliwość modernizacji wpływa niesamowicie na korzyść. Jego zalety można by jeszcze wymieniać, ale nie taki jest mój cel. Ważne jest, aby uświadomić, że technologia LCN daje nam możliwość nadzorowania wszystkich systemów i urządzeń. Dzięki temu obsługa LCN jest o wiele prostsza. Używając jednego przycisku jesteśmy w stanie wyłączyć światła, zasunąć rolety, włączyć alarm. Chce zaznaczyć, że podczas instalacji LCN nie wymaga dodatkowej magistrali, potrzebujemy tylko jednej wolnej żyły w przewodzie. Taki zabieg sprawi, że będziemy mieli nasz własny inteligentny dom. Możemy to wykonać w dowolnym terminie. Należy się poważnie zastanowić nad wyborem zanim zdecydujemy się zainstalować, któryś z tych systemów.

5 thoughts on “System LCN

  1. Popieram, sam jest uzytkownikiem LCN i jeste bardzo zadowolony. Najlepsze jest to ze instalacje polozylem juz wczenisej a niedawno dopiero zanstalowalem LCN- tak tez mozna.Jeszcze bardziej się zdziwilem gdy zobaczylem ze LCN ma sterowac inteligentna instalacja w apartamenie zlota 44 w W-wie

    Goraco polecam

  2. Całkowicie się zgadam z powyższym komentarzem. Kilka drobnostek, których brakowało LCN do pełnej perfekcji mamy nadzieję rozwiązać małym dodatkiem do LCN 🙂 Niedługo będzie dostępny ciekawy produkt – moduł wielkości 4T, montowany obok LCN, podłączany bezpośrednio do LCN, znacząco zwiększający możliwości (timery, skrypty, dowolne programowanie w Lua). No i integracja z centralkami Integra. Ktoś chce testować? 😀

  3. Zgadzam się z moim poprzednikiem. Jako INSTALATOR, zajmujący się tym systemem – przyznaję iż firma stara się sprostać oczekiwaniom naszych klientów.
    Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest atrakcyjna cena.

  4. Jako architekt w Trójmieście polecam Intelinstal jako instalatora LCN i EiB. Mozna się z nimi fajnie dogadać w każdej kwestii (również finansowej) a trzepią to od lat (m.in dla deweloperow).

  5. Witam. Jestem instalatorem i w 100% zgadzam się z przedmówcami. Jest to naprawdę dobry system, można na nim zrobić to samo co w EiB o wiele taniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.