Jeszcze niedawno w sferze marzeń, dziś w zasięgu naszej ręki – inteligentny dom może być twój. Za granicami naszego kraju system EIB oraz LCN są już standardem. Wszelkiego rodzaju modernizacje w naszym życiu mogą kojarzyć się nam z wysokimi kosztami. Nie jest to jednak do końca prawda. Inwestycja w system EIB czy LCN tak naprawdę nie wymaga wielkiego wkładu finansowego.

Oba systemy, które reprezentują inteligentny dom są bardzo do siebie podobne. Zarówno pod względem pełnionych funkcji jak i działania. System EIB jest na pewno bardziej znany. Na rynku europejskim pojawił się w 1990r. Swoją popularność zawdzięcza na pewno temu, że był to jeden z pierwszych systemów wprowadzających w nasze życie technologię, dzięki której możemy mieć inteligentny dom. Wybieramy system EIB dlatego, że jest on bardziej sprawdzony. Nie chcemy eksperymentować i chcemy być pewni swego. Ta technologia jest bez wątpliwości bardzo dobra. Nie mam żadnych zastrzeżeń co do działania tych instalacji elektrycznych. Jedynym minusem jest to, że ludzie cały czas kojarzą inteligentny dom tylko jako system EIB. Te instalacje elektryczne mają wiele zamienników. LCN, ELPY, DUPLINE, Xcomfort – te wszystkie systemy mają jeden cel – pomagać człowiekowi. LCN to dość nowatorskie rozwiązanie lecz badania wykazują, że grono klientów tej firmy rośnie.

Ciężko jest przebić się np. rozwiązaniom LCN przez system EIB. Pierwszą zaletą LCN jest cena. W niektórych przypadkach jest nawet o 50% mniejsza niż oferowana przez system EIB. Poza tym system instaluje się naprawdę prosto. Warto dodać, że jego niezawodność oraz możliwość modernizacji wpływa niesamowicie na korzyść. Jego zalety można by jeszcze wymieniać, ale nie taki jest mój cel. Ważne jest, aby uświadomić, że technologia LCN daje nam możliwość nadzorowania wszystkich systemów i urządzeń. Dzięki temu obsługa LCN jest o wiele prostsza. Używając jednego przycisku jesteśmy w stanie wyłączyć światła, zasunąć rolety, włączyć alarm. Chce zaznaczyć, że podczas instalacji LCN nie wymaga dodatkowej magistrali, potrzebujemy tylko jednej wolnej żyły w przewodzie. Taki zabieg sprawi, że będziemy mieli nasz własny inteligentny dom. Możemy to wykonać w dowolnym terminie. Należy się poważnie zastanowić nad wyborem zanim zdecydujemy się zainstalować, któryś z tych systemów.