Przez ponad rok nie pisałem nic na blogu, ale pojawił się temat, który zachęcił mnie do publikacji. Temat ten nazywa się GekoSale i jest to darmowe oprogramowanie sklepu internetowego, które pod wieloma względami przebija pewne płatne aplikacje.

Może zacznę od tego, że oprogramowanie sklepu internetowego GekoSale to dość świeży projekt, z czym może wiązać się w pewnym sensie niepełna lista funkcjonalności, które jednak są w planach wprowadzenia. W trakcie sporządzania tego wpisu oficjalna wersja GekoSale to 1.3.0, aczkolwiek w najbliższych dniach udostępniona ma zostać wersja z numerkiem 1.3.1, której towarzyszyć mają niemałe zmiany, w tym liczne poprawki i nowe funkcjonalności.

Wracając do tematu skromnego czasu obecności GekoSale na rynku zainteresowanie oprogramowaniem jest całkiem spore. Widać już w sieci pierwsze sklepy internetowe przeniesione z PrestaShop oraz KQS. Zjawisko migracji sklepów z innych aplikacji sklepów internetowych na GekoSale nie jest jeszcze tak powszechne, ale podejrzewam, że to kwestia czasu. Zostały już bowiem udostępnione narzędzia migracyjne z takich systemów sprzedaży jak Magento, PrestaShop, OpenCart, osCommerce, Quick.Cart, KQS, oscGold oraz SOTE. Dzięki temu można całkowicie za darmo przenieść na GekoSale swój sklep internetowy działający na jednej z wymienionych aplikacji bez konieczności ponownego uzupełniania asortymentu. Trwają prace na tym, by narzędzia migracyjne były w stanie kopiować również dane dotyczące zamówień oraz klientów. Wówczas będzie można całkowicie bezboleśnie przenieść niemal wszystkie dane do GekoSale.

Na opisanie wszelkich cech i funkcjonalności GekoSale z pewnością brak mi czasu, ale postaram się wymienić te najistotniejsze. Prócz braku płatności za oprogramowanie sklepu internetowego GekoSale jednym z ważniejszych atutów jest multistore wbudowane w rdzeń aplikacji, a nie jako zewnętrzny moduł. Gwarantuje to pełną kompatybilność z dowolną, przyszłą wersją oprogramowania GekoSale. Pokrótce wyjaśnię, że multistore umożliwia uruchomienie dowolnej ilości sklepów internetowych na pojedynczej instalacji oprogramowania sklepu. W multistore wyposażone jest również Magento oraz OpenCart.

Do funkcjonalności oprogramowania nie można zaliczyć pomocy technicznej, aczkolwiek warto o niej wspomnieć. W przypadku pewnych aplikacji sklepu internetowego pomoc techniczna stanowi nie lada problem, a nawet swoisty temat tabu, dlatego też zdecydowałem się wspomnieć na temat supportu w kontekście opisywanego tu GekoSale. Otóż, jak to zazwyczaj bywa w przypadku darmowych aplikacji, pomoc techniczna dostępna jest w 2 wariantach, czyli bezpłatnym poprzez oficjalne forum dyskusyjne oraz płatnym, prowadzonym przez autorów projektu.

Wraz z wersją 1.3.1 można zaobserwować pierwsze zmiany w zakresie SEO. Modyfikacje widoczne są zarówno w warstwie front end, czyli dostępnej dla klientów oraz robotów wyszukiwarek, jak i w panelu administracyjnym. Widać, że to dopiero początki optymalizacji pod katem wyszukiwarek internetowych, niemniej jednak kierunek rozwoju oprogramowania GekoSale cieszy.

Nie mogę nie wspomnieć o możliwości integracji GekoSale z popularnym systemem sprzedaży Subiekt GT. Jest to tym ciekawsza funkcjonalność, że moduł integrujący jest w pełni dedykowany, zautomatyzowany i nie wymaga dodatku Sfera do Subiekt GT, co znacznie obniża koszt integracji. Pełna integracja z Allegro to kolejna funkcjonalność, której nie może zabraknąć w nowoczesnym oprogramowaniu sklepu internetowego. Być może stworzę osobny artykuł dotyczący integracji GekoSale z programem Subiekt GT oraz Allegro, ponieważ są to dość rozbudowane i szalenie istotne rozszerzenia do oprogramowania GekoSale. W tym miejscu warto jeszcze nadmienić, że wszelkie dodatki dostępne są przez GekoLab, czyli oficjalny market z rozszerzeniami oraz szablonami graficznymi do GekoSale.

Panel sterowania może, ale nie musi przypaść do gustu. Na całe szczęście ma on jeszcze ulec poważniejszym modyfikacjom i być bardziej przyjaznym dla użytkownika. Aczkolwiek już teraz można w Internecie przeczytać opinie, że jest to jeden z najlepszych paneli administracyjnych wśród polskich aplikacji sklepów internetowych. Skoro już teraz według niektórych jest tak dobrze, to co dopiero będzie po dopracowaniu i optymalizacji panelu administracyjnego?

Nie mogę nie wspomnieć o szybkości działania sklepów internetowych działających na GekoSale. Oczywiście wiele tu zależy od serwera, na którym sklep zainstalowano, ale równie istotna jest optymalizacja kodu samej aplikacji. Piszę o tym, gdyż jeszcze do niedawna oprogramowanie sklepu internetowego GekoSale miało poważne problemy z wydajnością, które z powodzeniem rozwiązano. W chwili obecnej pod względem szybkości działania jest naprawdę dobrze, a to ponoć nie koniec optymalizacji. Już teraz można bez najmniejszych problemów uruchomić sklep internetowy na przeciętnym serwerze współdzielonym. Oczywiście polecam skorzystać z oferty dobrych, renomowanych firm hostingowych.

Na sam koniec dodam, że GekoSale posiada wszystko, co potrzebne jest by uruchomić sklep internetowy. Ten system sprzedaży wyposażono w standardzie w przeróżne formy płatności oraz transportu, zarządzanie stanem magazynowym, a także szereg funkcjonalności umożliwiających prowadzenie dochodowego sklepu internetowego.