Przez ponad rok nie pisałem nic na blogu, ale pojawił się temat, który zachęcił mnie do publikacji. Temat ten nazywa się GekoSale i jest to darmowe oprogramowanie sklepu internetowego, które pod wieloma względami przebija pewne płatne aplikacje.
Może zacznę od tego, że oprogramowanie sklepu internetowego GekoSale to dość świeży projekt, z czym może wiązać się w pewnym sensie niepełna lista funkcjonalności, które jednak są w planach wprowadzenia. W trakcie sporządzania tego wpisu oficjalna wersja GekoSale to 1.3.0, aczkolwiek w najbliższych dniach udostępniona ma zostać wersja z numerkiem 1.3.1, której towarzyszyć mają niemałe zmiany, w tym liczne poprawki i nowe funkcjonalności.
Wracając do tematu skromnego czasu obecności GekoSale na rynku zainteresowanie oprogramowaniem jest całkiem spore. Widać już w sieci pierwsze sklepy internetowe przeniesione z PrestaShop oraz KQS. Zjawisko migracji sklepów z innych aplikacji sklepów internetowych na GekoSale nie jest jeszcze tak powszechne, ale podejrzewam, że to kwestia czasu. Zostały już bowiem udostępnione narzędzia migracyjne z takich systemów sprzedaży jak Magento, PrestaShop, OpenCart, osCommerce, Quick.Cart, KQS, oscGold oraz SOTE. Dzięki temu można całkowicie za darmo przenieść na GekoSale swój sklep internetowy działający na jednej z wymienionych aplikacji bez konieczności ponownego uzupełniania asortymentu. Trwają prace na tym, by narzędzia migracyjne były w stanie kopiować również dane dotyczące zamówień oraz klientów. Wówczas będzie można całkowicie bezboleśnie przenieść niemal wszystkie dane do GekoSale.
Na opisanie wszelkich cech i funkcjonalności GekoSale z pewnością brak mi czasu, ale postaram się wymienić te najistotniejsze. Prócz braku płatności za oprogramowanie sklepu internetowego GekoSale jednym z ważniejszych atutów jest multistore wbudowane w rdzeń aplikacji, a nie jako zewnętrzny moduł. Gwarantuje to pełną kompatybilność z dowolną, przyszłą wersją oprogramowania GekoSale. Pokrótce wyjaśnię, że multistore umożliwia uruchomienie dowolnej ilości sklepów internetowych na pojedynczej instalacji oprogramowania sklepu. W multistore wyposażone jest również Magento oraz OpenCart.
Do funkcjonalności oprogramowania nie można zaliczyć pomocy technicznej, aczkolwiek warto o niej wspomnieć. W przypadku pewnych aplikacji sklepu internetowego pomoc techniczna stanowi nie lada problem, a nawet swoisty temat tabu, dlatego też zdecydowałem się wspomnieć na temat supportu w kontekście opisywanego tu GekoSale. Otóż, jak to zazwyczaj bywa w przypadku darmowych aplikacji, pomoc techniczna dostępna jest w 2 wariantach, czyli bezpłatnym poprzez oficjalne forum dyskusyjne oraz płatnym, prowadzonym przez autorów projektu.
Wraz z wersją 1.3.1 można zaobserwować pierwsze zmiany w zakresie SEO. Modyfikacje widoczne są zarówno w warstwie front end, czyli dostępnej dla klientów oraz robotów wyszukiwarek, jak i w panelu administracyjnym. Widać, że to dopiero początki optymalizacji pod katem wyszukiwarek internetowych, niemniej jednak kierunek rozwoju oprogramowania GekoSale cieszy.
Nie mogę nie wspomnieć o możliwości integracji GekoSale z popularnym systemem sprzedaży Subiekt GT. Jest to tym ciekawsza funkcjonalność, że moduł integrujący jest w pełni dedykowany, zautomatyzowany i nie wymaga dodatku Sfera do Subiekt GT, co znacznie obniża koszt integracji. Pełna integracja z Allegro to kolejna funkcjonalność, której nie może zabraknąć w nowoczesnym oprogramowaniu sklepu internetowego. Być może stworzę osobny artykuł dotyczący integracji GekoSale z programem Subiekt GT oraz Allegro, ponieważ są to dość rozbudowane i szalenie istotne rozszerzenia do oprogramowania GekoSale. W tym miejscu warto jeszcze nadmienić, że wszelkie dodatki dostępne są przez GekoLab, czyli oficjalny market z rozszerzeniami oraz szablonami graficznymi do GekoSale.
Panel sterowania może, ale nie musi przypaść do gustu. Na całe szczęście ma on jeszcze ulec poważniejszym modyfikacjom i być bardziej przyjaznym dla użytkownika. Aczkolwiek już teraz można w Internecie przeczytać opinie, że jest to jeden z najlepszych paneli administracyjnych wśród polskich aplikacji sklepów internetowych. Skoro już teraz według niektórych jest tak dobrze, to co dopiero będzie po dopracowaniu i optymalizacji panelu administracyjnego?
Nie mogę nie wspomnieć o szybkości działania sklepów internetowych działających na GekoSale. Oczywiście wiele tu zależy od serwera, na którym sklep zainstalowano, ale równie istotna jest optymalizacja kodu samej aplikacji. Piszę o tym, gdyż jeszcze do niedawna oprogramowanie sklepu internetowego GekoSale miało poważne problemy z wydajnością, które z powodzeniem rozwiązano. W chwili obecnej pod względem szybkości działania jest naprawdę dobrze, a to ponoć nie koniec optymalizacji. Już teraz można bez najmniejszych problemów uruchomić sklep internetowy na przeciętnym serwerze współdzielonym. Oczywiście polecam skorzystać z oferty dobrych, renomowanych firm hostingowych.
Na sam koniec dodam, że GekoSale posiada wszystko, co potrzebne jest by uruchomić sklep internetowy. Ten system sprzedaży wyposażono w standardzie w przeróżne formy płatności oraz transportu, zarządzanie stanem magazynowym, a także szereg funkcjonalności umożliwiających prowadzenie dochodowego sklepu internetowego.
Artykuł jest tak tendencyjny, że autor nie zauważył nawet, że opisuje nieistniejące funkcje sklepu.
Integracja z Allegro? Gdzie?
Gratuluję reklamy, niestety nieskuteczna, bo wprowadza w błąd.
Według zapewnień integracja z Allegro być miała. Mało tego, wydawało mi się, że już w czasie, gdy artykuł powstawał to moduł do Allegro był dostępny. W takim razie myliłem się. Zresztą jeśli miałbym od nowa pisać cokolwiek na temat GekoSale to najprawdopodobniej inny wydźwięk miałby ten wpis.
Czyli jaki wydźwięk? Bardzo negatywny?
Na razie powstrzymuję się od komentarza, ale co mam myśleć o oprogramowaniu, które pisane jest przez 1 osobę i traktowane hobbystycznie? Ja pamiętam o NetCart i Lento… do trio brakuje jeszcze GekoSale.
ten blog jest chyba tubą marketingową gekosale
Wręcz odwrotnie… na obecną chwilę blog nie ma nic wspólnego z gekosale oraz autorem tego oprogramowania, którego ja osobiście uważam za krętacza, kombinatora oraz oszusta.
Aby sklep mógł normalnie funkcjonować powinien prezentować swoje produkty w porównywarkach cenowych takich jak Nokaut, Ceneo, Okazje itp.
Niestety moduły te w podanej wersji nie działają poprawnie ponieważ pliki xml przez nie generowane uwzględniają całą bazę produktów, łącznie z tymi, które są nieaktywne w sklepie lub, których nie ma na stanie magazynowym i także nie można ich zobaczyć na stronie.
Pół biedy jeżeli jest takich produktów niewiele. Plik jest zaciągany przez porównywarkę oferta jest wyświetlana, klient w nią klika nie znajduje produktu a my płacimy za bezsensowne kliknięcia. Jeśli takich produktów jest więcej to porównywarka odrzuca plik i nasze oferta w ogóle nie jest wyświetlana a my nie możemy sprzedawać.
Widzę, że już dawno tu nikt nie pisał. Jak tam ludziska, korzystacie z Gekosale? Oprogramowanie wygląda już od 2 lat na porzucone. Jest niby jakiś nowy projekt, ale też nic z tego nie wynika, bo prowadzone jest ono dokładnie tak samo jak Gekosale, a wcześniej NetCart i Lento. Cóż, to już chyba czwarta odsłona tego samego autora oprogramowania. Gratulacje.
Witam wszystkich. Mnie najbardziej dziwi to, że są jeszcze naiwni, którzy liczą, że ten projekt w wersji darmowej żyje. Sklepy na płatnym wellcommerce istnieją, fakt, ale przecież po to opłaca się SaaS. Natomiast z najtańszego pakietu zrezygnowano już dawno, bo po co ktoś ma zawracać gitarę autorowi gekosale za 75 złotych miesięcznie? Już od jakiegoś roku wszyscy czekają na nowe, darmowe gekosale pod nazwą wellcommerce, ale się coś doczekać nie mogą i może się mylę, ale pewnie się nigdy nie doczekają finalnej wersji. A nawet, jeśli się doczekają to co z tego, jeśli również darmowa prestashop będzie daleko w przodzie pod chyba każdym względem? Zresztą kto buduje swój biznes w oparciu o oprogramowanie tworzone przez jednego człowieka? Chyba tylko ludzie o dużej wyrozumiałości i mocnych nerwach.