Motoryzacja Usługi

Problemy przez nowe prawo jazdy

Od 2 dni aż huczy w internecie w związku z planowanymi zmianami w prawie dotyczącymi możliwości otrzymania dokumentu prawa jazdy kategorii A dopiero po uzyskaniu 24 lat. Są to co prawda plotki oraz informacje podawane na wyrost, jednak faktem jest, że zmiany zostaną wprowadzone do 2010 roku.

Będzie to jednak wyglądać troszkę inaczej niż możliwość jazdy motocyklem od 24 roku życia. Tak naprawdę, to prawo jazdy kategorii A1 (oferta) będzie można robić tak samo jak teraz, czyli od 16 roku życia. Następnie będzie prawo jazdy A2, a dopiero na końcu pełna kategoria A. Różnice nie zostały jeszcze szczegółowo określone, a jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach. Problem polega na tym, że dla przykładu 22-letni obywatel nie będzie mógł zrobić od razu prawa jazdy kategorii A i poruszać się motocyklem o pojemności 600 cm3. Wiadomo, że każda “sześćseta” jest inna. Nie można porównywać Kawasaki XJ 600 z Yamaha R6 czy Honda Hornet. Dobrze, że zostanie wprowadzone pewnego rodzaju ograniczenie dla młodych, jednak każdy kij ma dwa końce i podejrzewam, że sprawa będzie miała taki finał, że na ulicach pojawi się więcej motocyklistów bez odpowiedniego prawa jazdy.

I teraz pytanie czy spowoduje to jakiekolwiek kłopoty. Ależ oczywiście! Jeżeli motocyklista bez ważnego dokumentu prawa jazdy spowoduje wypadek, wówczas firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania. Należy wtedy wstąpić na drogę cywilną, ale dodaje to tylko kłopotów. Skoro wszystkie agencje ubezpieczeniowe (link) nie będą chciały wypłacać odszkodowania, wówczas żaden uczestnik ruchu drogowego nie będzie czuć jakiegokolwiek zabezpieczenia w przypadku ewentualności zaistnienia wypadku. Ubezpieczenie OC nie będzie już dawać poczucia bezpieczeństwa. Ponadto można się przygotować na to, że skoro odszkodowania będą jeszcze trudniejsze do uzyskania, wówczas kierowcy lub motocykliści, którym została wyrządzona szkoda będą niemal zmuszeni do skorzystania z oferty tak specjalistycznych firm jak europejskie centrum odszkodowań, co zwiększy tylko wydatki związane z korzystaniem z pojazdu mechanicznego, takiego jak samochód czy motocykl.

3 thoughts on “Problemy przez nowe prawo jazdy

  1. Co z tego, że zostaną nałożone dodatkowe restrykcje, jak przez to zwiększy się ilość piratów drogowych jeżdżących bez prawa jazdy. I wtedy jak przytrafi się stłuczka to nikt tak szybko odszkodowania nie wypłaci.

  2. To prawda, że to nowe prawo jedynie zwiększy odsetek motocyklistów bez uprawnień. Problemem faktycznie będzie wyegzekwowanie odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego jeśli w zdarzeniu będzie brała udział osoba bez odpowiedniego prawa jazdy.

  3. Niestety prawko od nowego roku podobno ma podrożeć. Kurs na prawo jazdy o 22 procent vat. 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.