Katalogi stron internetowych wciąż są jednym ze sposobów na podniesienie popularności własnej witryny internetowej. To doskonałe narzędzie promocji, które jednak na przestrzeni kilku lat przeszło poważne zmiany.

W pewnym momencie katalogi były pozostawiane, ignorowane na rzecz popularnych precli. Szał minął i od niedawna widać powrót do katalogowania. Powstaje coraz więcej katalogów stron internetowych. W zasadzie to wyrastają one jak grzyby po deszczu, głównie te oparte na skrypcie SEOKatalog. Osobiście dziwię się aż takiemu zainteresowaniu tym skryptem, który to wychwalany jest pod niebiosa, a tak naprawdę błędów ma dość sporo. Jednak skrypt SEOKatalog to temat na osobny artykuł, choć jeszcze nie wiem czy takowy powstanie. Chciałem się skupić na wspomnianym już w poprzednim artykule sposobie indeksowania nowych katalogów, choć nie tylko katalogów.

Za przykład posłużyć nam może wpis o katalogu ostrej jazdy, który to został dodany niemal miesiąc temu, a nadal ma go w indeksie wyszukiwarki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że sam wpis został podlinkowany, a zaraz po jego dodaniu nastąpił samoczynny ping w celu poinformowania odpowiednich serwisów o tym, iż katalog stron został wzbogacony o nową treść. Ponadto brak tego wpisu w indeksie nie dziwiłby, gdyby nie fakt, iż nie jest to przypadek odosobniony. Niemal żaden wpis w tym nowym katalogu stron nie jest zawarty w indeksie, choć strony kategorii, podkategorii oraz tagów są. Czyżby pingowanie szkodziło nowym katalogom stron?

Drugim i zarazem bardzo charakterystycznym przykładem jest wpis o auto szkole z Warszawy w dość nowym katalogu stron. Ani w pierwszym, ani w drugim przypadku nie ma mowy o kopii wyglądu katalogu, gdyż obydwa są w 100% oryginalne. Ponadto same wpisy nie są duplikatami. W obu przypadkach zostały też podlinkowane, a robot był na każdym z nich kilkukrotnie. Co jeszcze mają ze sobą wspólnego? Otóż ping oraz skrypt SEOKatalog, a także niewielki przebieg. Czy ktoś jeszcze zaobserwował lub podejrzewa negatywny wpływ pingowania nowych witryn internetowych lub katalogów stron?