Niegdyś katalogowanie stron było niesamowicie popularne i skuteczne. Jak to obecnie jest z tą skutecznością katalogowania? Niektórzy twierdzą, iż warto używać jedynie automatów, gdyż szkoda czasu poświęconego na ręczne katalogowanie dla linków z katalogów stron.
Prawda jednak wygląda tak, że automatyczne katalogowanie nigdy nie będzie aż tak skuteczne jak katalogowanie ręczne. Najpopularniejszy automat służący do dodawania wpisów w katalogach stron charakteryzuje się tak słabą skutecznością, że ten temat lepiej przemilczeć. Jeśli komuś są niezbędne linki z zasyfionych qlWeb’ów czy otwarty.mini to faktycznie może korzystać z automatów przy jednoczesnym nastawieniu się na stworzenie bazy adresów od nowa. Receptą na to jest dobry program do półautomatycznego katalogowania lub też ręczne katalogowanie stron przy użyciu dobrzej bazy adresów katalogów stron. Narzędzi do półautomatycznego katalogowania nie będę opisywać, wymienię jedynie te najbardziej popularne czyli SeoLight oraz SEO bohater, które mogę polecić. Są też jeszcze dwie naprawdę popularne aplikacje, których polecić nie mogę. Mowa tutaj o narzędziach Sprytne Katalogowanie oraz SemiAdder. Wróćmy jednak do tematu samego katalogowania.
Jeżeli poświęci się, nie oszukujmy się, naprawdę dużo czasu na stworzenie dobrej bazy adresów to można skutecznie katalogować nawet istotne strony docelowe. Od pewnego bowiem czasu panuje przekonanie, iż katalogowanie nadaje się jedynie do zaindeksowania strony. To straszna bzdura, gdyż umiejętnie katalogując można zdziałać naprawdę wiele. Nie oznacza to jednak, iż nie obejdzie się bez kosztów. Są bowiem katalogi stron, gdzie zgłoszenie strony wymaga wysłania sms’a za kilka złotych. Czy warto płacić za rozpatrzenie wpisu? Wszystko zależy od katalogu, jednak coraz częściej powstają katalogi stron działające na skrypcie SEOKatalog, których wartość jest bliska zeru, a w których należy płacić za zgłoszenie swojego serwisu. Mało tego, zdarzają się tez coraz częściej nawet niezaindeksowane katalogi na tym skrypcie, a autorzy decydują się na wprowadzenie płatności tylko z tego powodu, iż zapłacili za sam skrypt tego katalogu. Można też trafić na naprawdę wartościowe katalogi stron, które prócz odnośnika gwarantują też dodatkowy ruch na stronie docelowej.
Podczas katalogowania strony należy kierować się kilkoma zasadami, takimi jak maksymalnie unikalne opisy oraz tytuły wpisów. Warto też podlinkować swoje własne wpisy. Wiem, wiele się o tym pisze na forach, ale mało kto tak naprawdę praktykuje tę dobrą zasadę. Wystarczy na swojej stronie lub w innych katalogach internetowych wstawić jeden odnośnik, taki jak ten fotografia ślubna Słupsk, aby po pierwsze zwiększyć szansę na jego szybką indeksację, a po drugie powiększyć jego moc. Do tego doskonale nadają się katalogi internetowe oparte na skryptach EasyDir oraz WebMini. To dość świeże wynalazki, rozpowszechniane za darmo. W przypadku skryptu WebMini wymogiem jest wyświetlanie linków z systemu e-weblink, zaś EasyDir nie ma żadnych restrykcji. Niestety ich zalety okazują się też być słabościami. Dzięki bardzo prostej instalacji zdarza się, że katalog jest stawiany, zgłaszany do popularnych spisów katalogów, po czym mija tydzień lub dwa i po tym katalogu stron ani widu, ani słychu. Ogromnym plusem zarówno w przypadku EasyDir jak i WebMini jest bardzo szybki i przyjemny proces zgłaszania witryny. Niestety w znakomitej większości do tych katalogów nie można zgłaszać podstron, co uniemożliwia proces linkowania wpisów w mocniejszych katalogach stron. Pragnę jeszcze nadmienić, iż potrzeba dużo czasu i doświadczenia by móc błyskawicznie stwierdzić czy dany katalog stron nadaje się do swojej własnej listy adresów, czy też po prostu szkoda na niego czasu.
Na które skrypty warto zwrócić uwagę podczas procesu katalogowania swojej witryny? Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż znam kilka naprawdę porządnych katalogów na bezpłatnym otwarty.mini oraz masę gównianych katalogów stron postawionych na płatnym SEOKatalog. To kwestia wyczucia i doświadczenia, ale najczęściej te najrzadziej spotykane skrypty są zdecydowanie najbardziej zadbane. Ponadto całkiem nieźle radzą sobie katalogi stron na płatnym INDEXU oraz SEOKatalog. Pomimo swoich wad można znaleźć naprawdę kilka rodzynków wśród katalogów stron działających na tych dwóch skryptach.
Z tym podlinkowaniem wpisów, to całkowita prawda, że mało kto to stosuje, ale to bardzo prosto wytłumaczyć. Sama kiedyś to robiłam i jest to zajęcie masakrycznie czasochłonne, a jesli dodamy jeszcze to, że część wpisów po pewnym czasie wypada z precelków, to na prawdę staje się to męczące. Automatem (używam Publikera) jeśli się to robi jest dużo prościej… właściwie nie trzeba się męczyć wcale 🙂 Dotyczy to podlinkowania przede wszystkim z precli, bo link w artykule, ale z niektórych katalogów też daje radę podlinkować.
Sprawdziłem dema wszystkich programów i Sprytne katalogowanie prezentuje się najlepiej. Dlaczego go nie polecasz?
Michał, jak poużywasz trochę dłużej programu Sprytne Katalogowanie to pewnie sam zobaczysz. W chwili obecnej gdybym nawet miał dostać Sprytne Katalogowanie za darmo to i tak bym go nie używał. Porównaj podejście autora programu SEO bohater do swoich klientów z podejściem autora programu Sprytne Katalogowanie.
O bardzo ładny artykuł – często się rozglądam za wpisami na temat katalogowania ale to tego bardzo dobrze się przyłożyłeś. Jedynie tego co mi brakuje w wypowiedzi to kwestii unikalnych opisów – fakt, że sprawia to, że dodanie się do jednego katalogu trwa minimum 5 minut, ale z takim podejściem do katalogowania można zdziałać bardzo dużo. Dodatkowo zgodzę się że SEOkatalog już coraz częściej można spotkać bez jakiejkolwiek modyfikacji i w dodatku beznadziejnie podlinkowanego, nie wspominając już o płatności.
Pozdrawiam Maritos
Ja się tylko zastanawiam czy katalogowanie wciąż ma sens?! Jednak algorytm wyszukiwarki tak się rozwinął, że katalogowanie to chyba mniej niż 1% sukcesu:(
Artykuł całkiem fajny:)