Każdy z nas posiada różne (czasami dziwne) przyzwyczajenia. Długo by tu wymieniać o skutkach ich powstawania. Nie jest to jednak temat moich rozważań. Pragnę tylko dodać, że problem leży nie w naszych „przyzwyczajeniach”, tylko w psychice. Tak głęboko wierzymy w to, że musimy coś robić, że nawet bez chwili zastanowienia wykonujemy czynności. Można to określić odruchem bezwarunkowym.

Nie jest to jednak do końca dobre sformułowanie, ponieważ my mamy wpływ na to co robimy. Przykładem dziwnego przyzwyczajenia jest sprawdzanie, czy drzwi są zamknięte. Rozwiązanie problemy jest dużo prostsze niż się wydaje. Pewne instalacje elektryczne, które montuje się, aby używać systemu EIB mogą pomóc nam pozbyciu się wielu „dziwactw” wytworzonych w naszej głowie. Inteligentne domy pozwolą ci zapomnieć o tych wszystkich niespotykanych rzeczach, które jak dotąd „musiałeś”. Sprawdzanie drzwi, kranów wodnych, gazu w kuchenkach to tylko niektóre z przypadków „fobii”. Instalacje elektryczne sprawdzą te wszystkie rzeczy za nas. Dzięki EIB możemy w jednym momencie dowiedzieć się o tym co dzieje się w domu. EIB posiada bardzo wiele czujników, które stworzone są nie tylko po to, aby wykrywać ruch (kradzieże, rabunki), ale także do badania nad gazem, wodą czy prądem. Wychodząc z domu nie musimy obchodzić wszystkich kranów – inteligentne domy zrobią to za nas. Pytania do EIB możemy kierować bezpośrednio (głosowo), specjalnym pilotem, komórką oraz komputerem.

Dla ludzi, którzy szczególnie często badają stany różnych urządzeń domowych, EIB jest idealnym rozwiązaniem. Nie tylko pomoże nam zaoszczędzić czas, ale da nam komfort psychiczny i „lepsze życie”. Moim największym problemem było zamykanie drzwi. Wykonywałem czynności cały czas, podświadomie myśląc, że jednak wrota do mojego domu mogą być otwarte i jest on narażony na kradzież. Chciałem bardzo, aby wynaleziono specjalne czujniki, które poinformowałyby mnie o dokładnym stanie moich drzwi. Wtedy dowiedziałem się o EIB. Te instalacje elektryczne nie tylko powiadamiają mnie, że drzwi są otwarte i zamknięte. One na bieżąco dostarczają informacje o stanie mojego domu.