Dom Elektronika

Instalacje elektryczne

Ludzie uwielbiają marzyć. Myślimy o różnych rzeczach, które są mniej lub bardziej dla nas osiągalne. Nie wierzymy jednak, że te marzenia mogą się zmaterializować. Jednym z moich marzeń było, aby w swoim domu posiadać takie instalacje elektryczne, które pomogłyby mi żyć bardziej komfortowo.

Myśląc logicznie – nie do zrobienia. Przecież instalacje elektryczne to tylko sieć przewodów. Co mogłoby się stać, żeby polepszyły jakość mojego życia? Myślałem o tym naprawdę bardzo intensywnie. Mimo wszystko bardzo chciałem, aby żyło mi się łatwiej, lepiej. Pewnego dnia znajomy pokazał mi ulotkę o nowatorskich systemach – EIB/KNX oraz INELS. Każdy człowiek podchodzi z dystansem do prezentowanych reklam. W moim przypadku nie było inaczej. Tak naprawdę w ogóle nie chciało mi się ich czytać, ale z każdą minutą, z każdym nowo przeczytanym zdaniem wiadomości o EIB/KNX i INELS stawały się jeszcze bardziej ciekawe. W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że to co przeczytałem to jest coś, czego właśnie szukałem. Dowiedziałem się, że EIB/KNX oraz INELS to są instalacje elektryczne, które sprawiają, że nasz dom myśli. Nie bez powodu nadaje cechy ludzkie przedmiotom materialnym. Może się to wydawać śmieszne.

Kiedy pierwszy raz usłyszałem o EIB/KNX oraz INELS te systemy wydawały mi się wręcz kosmiczne. Moje marzenie ziściło się. Szukałem na stronach internetowych i zaczerpnąłem wszystkie szczegółowe informacje o owych technologiach. Te instalacje elektryczne wchodziły dopiero na rynek i tak naprawdę nie byłem do końca przekonany o autentyczności treści reklam dotyczących EIB/KNX i INELS. Kolejną rzeczą, która wzbudziła moje obiekcje była cena. EIB/KNX mimo wszystko kosztował naprawdę niemałe pieniądze. Po przeliczeniu wszystkich funduszy, doszedłem do wniosku, że nie stać mnie na ten system. INELS to alternatywne rozwiązanie. Najważniejszą rzeczą jest różnica w cenie. Dzięki INELS więcej ludzi będzie mogło mieć inteligentny dom, więcej ludzi będzie na niego stać. INELS został zaprojektowany przez czeskich badaczy naukowych i funkcjonuje na bardzo podobnych zasadach do EIB/KNX. Oba systemy, instalacje elektryczne są stworzone po to, aby zwiększać komfort naszego życia. Warto wierzyć w marzenia i w to, że są w stanie się zmaterializować.

4 thoughts on “Instalacje elektryczne

  1. Teraz już coraz więcej osób postrzega instalacje elektryczne jako zaawansowane technologicznie rozwiązania, a nie jedynie zbiór połączonych przewodów elektrycznych.

  2. Dokładnie “Chłopaczek” to już nie są czasy gdy Pan Kaziu przychodzi z reklamówką narzędzi i kładzie instalacje elektryczną. Instalatorzy, integratorzy dzisiejszych systemów – automatyki budynkowej (EiB, INELS, LCN itp) powinni być to ludzie po odpowiednich kursach i z odpowiednim wykształceniem i wiedzą techniczną. Odpowiednie oprogramowanie i skonfigurowanie inteligentnego budynku wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia 🙂 Pozdrawiam!

  3. zainteresował mnie temat inteligentnych budynków i zamierzam u siebie założyć system fibaro lub grenton – co wy byście wybrali? proszę o jakieś plusy i minusy poza oczywistościami jak to, że fibaro jest bezprzewodowy, a grenton tradycyjny

  4. trafiłem tu teraz i jak czytam te rzeczy po ponad 10 latach to mam wrażenie, że to zupełnie inna epoka jeśli chodzi o instalacje elektryczne i systemy smart home, zgłębiam trochę ten temat od jakiegoś czasu i widzę teraz, jak wielkie zmiany zaszły w tym temacie, już pomijam sam interfejs do sterowania inteligentnym budynkiem, bo to musiało przejść gruntowne zmiany, rewolucję wręcz, ale nawet same instalacje są inne patrząc na przykładzie takiego ampio, grenton czy fibaro… celowo podaję przykład tych 3 bo lubię polskie produkty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.