uber
Motoryzacja

Czy Uber to same zalety? Nie do końca…

Uber to firma przewozowa, która stanowi alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych taksówek. W Warszawie z pojazdów Ubera można korzystać od sierpnia 2014 roku, jednak zakres jego usług bardzo szybko rozprzestrzenia się, docierając do większości polskich miast.

Analizując zasady funkcjonowania nowego sposobu przemieszczania się za pomocą przedsiębiorstwa Uber, przyjrzyjmy się uważniej zaletom i wadom tej firmy.

Czy Sylwester czy studniówka z Uberem dojedziesz na czas

Obiektywnie przyglądający się funkcjonowaniu tej firmy autor dostrzegł co najmniej kilka zalet odnoszących do jej działalności. Niekwestionowaną zaletą Ubera jest już sam sposób zamawiania samochodu. Odbywa się to za pomocą aplikacji mobilnej. Jest ona bardzo łatwa w obsłudze i nie wymaga ani poświęcenia jej zbyt dużo czasu, ani tym bardziej telefonowania do dyspozytora bądź dyspozytorki tradycyjnej firmy taksówkowej, żeby usłyszeć, że wszystkie samochody są poza zasięgiem albo czas oczekiwania wyniesie na przykład ponad pół godziny.

Na sylwestrową noc tradycyjną taksówkę chyba trzeba zamawiać rano. To skrajny przykład, ale jakże dokładnie ilustruje sytuację, w której znajdują się pasażerowie pragnący dojechać na imprezę lub z niej wrócić. Podobna sytuacja jest także w okresie studniówek, jakby nie można było przewidzieć, że akurat w tym czasie będzie wzmożony ruch pasażerów. Przykłady można by mnożyć, ale przecież nie o to chodzi.

Czy przebywając w obcym mieście musimy martwić się znajomością nazw ulic?

kod promocyjny uberBynajmniej. Jedną z charakterystycznych cech Ubera, które stanowią jego niepodważalny atut jest proste podawanie lokalizacji, co ma szczególne znaczenie, kiedy na przykład przebywamy w obcym mieście i nie do końca znamy nazwy jego ulic. Nie trzeba wówczas rozglądać się, żeby wskazać dyspozytorowi firmy taksówkowej dokładny adres i pytać przechodniów, jaka to jest ulica. Wystarczy w aplikacji zaznaczyć miejsce, a kierowca Ubera już sam nas znajdzie.

Czas i forma składania zamówienia

Cenionym przez klientów przedsiębiorstwa Uber walorem jest poza tym jego dostępność za pomocą aplikacji. Samochód można zamówić dyskretnie, nie angażując do tego ani znajomych, ani najbliższego otoczenia. Wystarczy, że do aplikacji wprowadzimy odpowiednie dane, co może zająć około trzydziestu sekund. Nigdy dotąd zamawianie taksówki nie było tak proste.

Nie mam drobnych…

Takie odpowiedzi niejednokrotnie można usłyszeć po zakończeniu kursu z licencjonowanym kierowcą i naprawdę w ogóle się tym nie przejmuje. W dobie, kiedy większość osób liczy się z każdą wydaną złotówką, to nie jest najmilsze, z czym można się spotkać. Oczywiście. Już odpowiadamy na sugestię. Nikt nie musi jeździć taksówkami – to prawda, jednak zdarzają się takie sytuacje, że jest po prostu życiowa konieczność.

Korzystając z usług przedsiębiorstwa Uber w ogóle nie potrzebujemy gotówki, ponieważ wystarczy nam jedynie karta płatnicza. Jeżeli nawet nie mamy jej w danym momencie, też się nic nie stanie. Za pomocą telefonu można uregulować należność. Z licencjonowanym kierowcą bez pieniędzy nie udałoby się załatwić sprawy polubownie.

Czy Uber posiada wady?

Nieskoligacony w żaden sposób ani z licencjonowanymi taksówkarzami, ani z firmą Uber autor zauważył także wady związane z przemieszczaniem się z właścicielami prywatnych samochodów.

Wiele osób podkreśla, że kierowcy Uber nie posiadają licencji na przewóz osób. Nie muszą przechodzić badań lekarskich i psychologicznych. Co więcej, nie znają topografii miasta, a poruszają się po nim używając jedynie GPSa.

Jednym z zauważalnych mankamentów jest brak możliwości przejazdu bus-pasami. Tabor Ubera stanowią przede wszystkim samochody osobowe, więc niekiedy trudno zmieścić większą liczbę pasażerów wraz z bagażami.

W przypadku wystąpienia sporu pomiędzy kierowcą a pasażerem firma nie jest w stanie zaproponować żadnych rozwiązań. Co więcej, z regulaminu wynika, że nie bierze w takich sytuacjach na siebie odpowiedzialności.

Kolejną zauważalną wadą Ubera jest brak liczników w prywatnych samochodach, które pokazywałyby, ile w danym momencie przejechaliśmy kilometrów oraz ile przyjdzie nam za to zapłacić.

Na podstawie porównania zalet i wad Ubera możemy stwierdzić, że zdecydowanie przeważają walory. Nie dziwmy się więc, że firma cieszy się coraz większym powodzeniem i rozwija się w bardzo szybkim tempie.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z portalem internetowym www.potegapasji.pl

4 thoughts on “Czy Uber to same zalety? Nie do końca…

 1. Dzięki wielkie za kod promocyjny Uber – UBERPASJA – wpisałem go przy pierwszym zamówieniu i za przejazd nie zapłaciłem nic, bo zmieściłem się w 20 złotych. Dla mnie rewelacja!

 2. “W przypadku wystąpienia sporu pomiędzy kierowcą a pasażerem firma nie jest w stanie zaproponować żadnych rozwiązań. Co więcej, z regulaminu wynika, że nie bierze w takich sytuacjach na siebie odpowiedzialności.”

  Wszelkie reklamacje dotyczące konkretnego przejazdu i kierowcy można zgłaszać bezpośrednio poprze aplikację. Warto również ocenić kierowcę – czy jechał bezpiecznie, zgodnie z życzeniem pasażera itp 🙂

  “Kolejną zauważalną wadą Ubera jest brak liczników w prywatnych samochodach, które pokazywałyby, ile w danym momencie przejechaliśmy kilometrów oraz ile przyjdzie nam za to zapłacić.”

  Wpisując cel podróży przed zamówieniem samochodu Uber uzyskamy wycenę przejazdu, która powinna zmieścić się w podanych widełkach. Jeśli nic nie dzieje się podczas przejazdu (niespodziewane utrudnienia) to koszt powinien być zbliżony do dolnej granicy widełek.

  Miłej jazdy 🙂

 3. Tydzień temu zainstalowałem aplikację, podałem kod promocyjny Uber i zamówiłem kurs, za który nic nie zapłaciłem. Totalna rewelacja, nie wydałem ani grosza! Tak więc zainstalowałem Uberka mojej żonie i mamie. Podałem ten sam kod promocyjny i one też przejechały się za darmo. Bardzo polecam.

 4. Widzę, że kod promocyjny UBERPASJA nadal działa i teraz daje darmowy kurs w kwocie 30 złotych, a nie 15 złotych jak to niektórzy w internecie piszą. Nie wiem, może teraz jest jakaś promocja, ale ja dostałam trzy dyszki. Pierwszy kurs za mną, a kurs był niekrótki. Jechałam przez całą Łódź, z Radogoszcza na głęboki Widzew i zmieściłam się w 30 złotych, bo nie musiałam dodawać z własnych nawet złotówki. Podoba mi się ten Uber. Dotychczas korzystałam z taksówek, ale nie jestem wielką fanką panów taksówkarzy. W dużej mierze to gbury i oszuści. Dlatego teraz tylko Uber.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.