Nawet najbardziej nowoczesne aparaty ortodontyczne kojarzą się z blaszanymi drucikami na zębach. Kiedyś wszystkie stałe aparaty ortodontyczne były wyposażone w metalowe zamki, czyli elementy stykające się z zębami. Teraz wygląda to troszkę inaczej.

Obecnie aparaty ortodontyczne można spotkać w kilku różnych wersjach. Najczęściej spotykane są wersje z metalowymi zamkami, gdyż cena takiego rozwiązania jest najniższa. Dostępne są jednak także aparaty ortodontyczne z zamkami ceramicznymi oraz kryształowymi. Ich dużą zaletą jest mniejsza widoczność, jednak aparaty ortodontyczne z takimi zamkami są dwukrotnie droższe niż wersje z metalowymi zamkami. Zamki ceramiczne również można podzielić na kilka rodzajów, bowiem spotkać można aparaty ortodontyczne z zamkami w pełni ceramicznymi, ale również z zamkami kompozytowo-ceramicznymi oraz ceramicznymi z metalowym slotem. Odpowiednie zamki stosuje się w zależności od wady oraz preferencji pacjenta.

Zamki metalowe również można podzielić na dwie grupy. Dostępne są bowiem aparaty ortodontyczne ze zwykłymi zamkami metalowymi, jak i zamkami antyalergicznymi, pozbawionymi niklu. Różnica w cenie pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami jest niewielka. Aparaty ortodontyczne z zamkami metalowymi stosowane są w przypadku największych wad, gdyż wytrzymałość zamków metalowych jest obecnie największa.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są aparaty ortodontyczne z zamkami kryształowymi. Elementy te wykonane są z monokrystalicznego szafiru. Dzięki kryształowi te aparaty ortodontyczne są całkowicie przezroczyste, przez co znacznie mniej widoczne niż wszystkie inne stałe aparaty ortodontyczne. Wadą takiego rozwiązania jest cena osiągająca dwukrotną wartość aparatu ortodontycznego z metalowymi zamkami.

Więcej na temat aparatów ortodontycznych pod adresem:
http://www.cin.org.pl/aparaty-ortodontyczne/